Partnerzy serwisu:
Jedną z podstawowych zasad udzielania zamówień publicznych jest zasada jawności. Jednym z przejawów wskazanej zasady jest jawność protokołu z postępowania o zamówienie publiczne oraz złożonych ofert. Zamawiający nie może ograniczać wykonawcom prawa do zapoznania się z konkurencyjnymi ofertami.

Ze względu na zmiany przepisów artykuł jest nieaktualny Sprawdź najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych

Zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych protokół z postępowania wraz z załącznikami, którymi są między innymi oferty złożone w przetargu, jest jawny. Prawo zamówień publicznych przewiduje, że oferty są jawne od chwili ich otwarcia. Jednak zarówno przepisy wskazanej ustawy jak i rozporządzenia wykonawcze nie określają szczegółowo zasad udostępniania dokumentacji postępowania o zamówienie publiczne. Jedynie z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz. U. z 2006 r. Nr 87 poz. 606) wynika nałożony na zamawiającego obowiązek umożliwienia wszystkim zainteresowanym wglądu (w siedzibie zamawiającego) w dokumentację postępowania w tym złożone oferty przetargowe. Na podstawie § 5.2 wskazanego rozporządzenia zamawiający zobowiązany jest na wniosek zainteresowanego wykonawcy przesłać kopię protokołu, nie ma jednak obowiązku przesłania kopii złożonej oferty.

Niestety wskazane powyżej rozporządzenie nie precyzuje terminu w którym, od momentu otrzymania wniosku, zamawiający musi udostępnić złożone oferty. Uwzględniając jednak formalizm postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, którego przejawem są między innymi zawite terminy np. na wnoszenie protestów oraz odwołań, zamawiający powinien po otrzymaniu wniosku bezzwłocznie udostępniać zainteresowanym wykonawcom dokumentację postępowania o zamówienie publiczne oraz złożone oferty.

Wyznaczenie przez zamawiającego terminu wglądu w złożone oferty kilka dni po otrzymaniu wniosku o ich udostępnienie stanowi naruszenie przepisów ustawy PZP.

W konsekwencji możliwe jest doprowadzenie do unieważnienia postępowania o zamówienie publiczne jeżeli wykonawca wykaże, iż zwłoka w udostępnieniu żądanych dokumentów lub ofert uniemożliwiła w obowiązującym terminie wniesienie środków ochrony prawnej przewidzianych przepisami ustawy PZP.

Zasada.

Protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz złożone oferty przetargowe powinny być przez zamawiającego udostępniane bezzwłocznie tj. w najbliższym możliwym terminie po otrzymaniu wniosku o ich udostępnienie.

Powyższą zasadę potwierdza orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej. Przykładowo można wskazać na wyrok KIO z dnia 27 maja 2008 r. sygn. akt: KIO/UZP455/08.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz., 1655).