Partnerzy serwisu:
Od dnia 24 października 2008 r. obowiązują nowe zasady udostępniania protokołu postępowania o zamówienie publiczne oraz załączników, którymi między innymi są złożone oferty przetargowe. Nowe zasady udostępniania ofert przetargowych dotyczą również postępowań o zamówienie publiczne ogłoszonych przed wyżej wskazaną datą.

Ze względu na zmiany przepisów artykuł jest nieaktualny Sprawdź najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych

Nowe zasady udostępniania ofert przetargowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 października 2008 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz. U. z 2008 r. Nr 188 poz. 1154). Wskazane rozporządzenie określa nowy wzór protokołu z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (w zależności od wartości zamówienia druk ZP-1 lub ZP-2) oraz zakres dodatkowych informacji zawartych w protokole z postępowania (pozostałe druki ZP) a także sposób oraz formę udostępniania wszystkim zainteresowanym protokołu wraz z załącznikami, którymi między innymi są złożone oferty przetargowe. W zakresie nowych formularzy protokołu z postępowania rozporządzenie dotyczy zamówień wszczętych od dnia 24 października 2008 r. Natomiast nowe zasady udostępniania protokołu weszły w życie z dniem 24 października 2008 r. i dotyczą również postępowań ogłoszonych przed wskazaną datą. Rozporządzenie z 16 października 2008 r. przewiduje, że zainteresowani wykonawcy mogą zapoznać się z treścią protokołu i załączników poprzez wgląd zainteresowanego albo przesłanie kopii protokołu pocztą, faxem lub drogą elektroniczną zgodnie z wyborem wykonawcy. Różnicę w porównaniu z poprzednim rozporządzeniem stanowi założenie przyjęte w obecnie obowiązującym rozporządzeniu, które zakłada udzielenie zamawiającemu prerogatyw do udostępniania protokołu oraz załączników w wyznaczonym przez siebie terminie, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami postępowania, w szczególności potrzebą zapewnienia sprawnego badania i oceny ofert.

Ponadto jeżeli przesłanie kopii protokołu lub załączników zgodnie z wyborem wnioskodawcy jest z przyczyn technicznych znacząco utrudnione, w szczególności z uwagi na ilość żądanych do przesłania dokumentów, zamawiający informuje o tym wnioskodawcę i wskazuje sposób, w jaki mogą być one udostępnione.

Przewidziane w wyżej wskazanym rozporządzeniu nowe zasady udostępniania protokołu postępowania i złożonych ofert przetargowych mają na celu usprawnienie prowadzenia procedur związanych z udzieleniem zamówienia publicznego po stronie zamawiającego zmierzające do jak najszybszego wyboru najkorzystniejszej oferty nierzadko ograniczane poprzez żądania wykonawców zmierzające do niezwłocznego wglądu w oferty konkurencji - niejednokrotnie bezpośrednio po ich otwarciu.

Kopiowanie ofert możliwe po uprzednim uzyskaniu zgody od zamawiającego.

Wskazane powyżej rozporządzenie przewiduje, że bez zgody zamawiającego, wnioskodawca w trakcie wglądu do protokołu lub załączników, w miejscu wyznaczonym przez zamawiającego, nie będzie mógł samodzielnie kopiować lub utrwalać za pomocą urządzeń lub środków technicznych służących do utrwalania obrazu, treści złożonych ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Podstawa prawna;

- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm),

- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 października 2008 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz. U. z 2008 r. Nr 188 poz. 1154).

  • Definicja istotnej zmiany treści oferty

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Ustawa Prawo zamówień publicznych nakłada na zamawiającego obowiązek poprawienia w ofercie omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia nie powodujących istotnych zmian w treści oferty.