Partnerzy serwisu:
W pierwszym kwartale 2012 r. PKN Orlen zamierza rozstrzygnąć przetarg na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 400-500 MW. Kto ubiega się realizację inwestycji, której koszt jest szacowany na 1,5 mld zł?

Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli władz PKN Orlen wynika, że spółka otrzymała już oferty od potencjalnych wykonawców bloku. Jakie znajdują się wśród nich podmioty?

- W przetargu na generalne wykonawstwo bloku energetycznego we Włocławku udział biorą wszystkie konsorcja obecne na światowym rynku producentów turbin o wymaganych przez nas parametrach technicznych - odpowiedziało ogólnikowo portalowi wnp.pl biuro prasowe Orlenu.

Beata Karpińska, kierownik biura prasowego koncernu, odmówiła udzielenia bardziej szczegółowych informacji, tłumacząc się trwającym postępowaniem przetargowym.

Czytaj:

11 chętnych do budowy bloku w EC Tychy

Z wcześniejszych deklaracji spółek wiadomo jednak, że o realizację inwestycji ubiega się konsorcjum Alstomu i PBG, a także kanadyjski koncern SNC-Lavalin.

Natomiast udział w przetargu Polimeksu-Mostostalu potwierdził portalowi wnp.pl rzecznik tej spółki, Paweł Szymaniak. Polimex o kontrakt ubiega się wspólnie z włoskimi firmami Ansaldo i Techint.

Z notowanych na GPW spółek ofert nie złożyły Budimex i Mostostal Warszawa, o czym poinformowali wnp.pl rzecznicy prasowi obu przedsiębiorstw. W przetargu nie uczestniczy też Rafako, którego przejęcie przez PBG ma zostać sfinalizowane w najbliższych dniach.

Czytaj:

PBG zapłaci Elektrimowi mniej za Rafako

Oddanie do użytku bloku we Włocławku jest planowane w 2014 r. Orlen posiada już decyzję środowiskową, pozwolenie na budowę oraz umowę na przyłączenie obiektu do sieci energetycznej.

Według wcześniejszych założeń, blok będzie zużywać ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Elektrownia powstanie na ponad 12-hektarowej działce w sąsiedztwie zakładów Anwil we Włocławku, których właścicielem jest Orlen.

Czytaj:

Wadliwa stal w nowych blokach nie taka straszna

Strategia koncernu zakłada rozwój segmentu energetycznego. Orlen sygnalizował możliwość budowy kolejnych źródeł wytwarzania, m.in. w Płocku.

Czytaj:

Kto zarobi na budowie bloków w Elektrowni Opole?

Tomasz Elżbieciak