Miasto szuka chętnych do gwiazdkowego jarmarku

Monika Kosz-Koszewska
18.11.2011 , aktualizacja: 17.11.2011 21:19
A A A
Magistrat ogłosił przetarg na organizację świątecznego jarmarku na Rynku Kościuszki. Podmiot ma być jeden i przygotować wszystko według jednej koncepcji. Zainteresowani mają tydzień na zgłoszenia
Czy w tym roku oprócz ozdób i choinek w centrum pojawi się jakiś świąteczny akcent, czy plac za ratuszem będzie przykrywał jedynie śnieg, zależeć będzie od wyników ogłoszonego w czwartek przetargu. Zarząd Mienia Komunalnego chce przeznaczyć pod dzierżawę część Rynku Kościuszki, tę przed Cafe Esperanto, w okresie przedświątecznym - a więc od mikołajek, aż do prawosławnych świąt, czyli do 7 stycznia. Tak długi okres jarmarku to nowość, podobnie jak to, że po trzech latach miasto zrezygnowało z atrakcji w postaci miejskiej ślizgawki w tym właśnie miejscu. Zupełnie nowa ma być też formuła udostępnienia tego terenu.

Przypomnijmy, że pierwsze próby organizacji kiermaszu, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie ratusza, nie wypadały zbyt dobrze. Na początku prowizoryczne stoiska okrywane były foliowymi płachtami, sprzedawano na nich sprzęt AGD i przedmioty mało kojarzące się ze świąteczną atmosferą. Ostatnio ZMK sprowadzał zaś niewielkie drewniane stragany z Białostockiego Muzeum Wsi, ale te też nie za bardzo komponowały się z Rynkiem Kościuszki. Nie wszyscy sprzedający zadbali również o estetyczną ekspozycję produktów. Teraz ma za to odpowiadać jeden podmiot.

- Szukamy najemcy, który wszystko skoordynuje i przygotuje minimum 10 stoisk. Wierzymy, że znajdą się przedsiębiorcy, którzy będą to w stanie poprowadzić. Wstępna forma jest już uzgodniona z urbanistami. Będziemy też elastyczni, jeśli chodzi o wystawców. W okresie umowy, czyli przez miesiąc, nie muszą cały czas być otwarci. Wiadomo, że zimą handluje się ciężko, może więc się to odbywać, dajmy na to, przez trzy, cztery dni w tygodniu - mówi Andrzej Ostrowski, dyrektor ZMK.

Wystawcy będą mogli zająć przestrzeń o powierzchni 1300 m kw. Cena wywoławcza za każdy dzień trwania umowy to jedynie 80 zł plus VAT, bez względu na ilość stoisk, co wydaje się ceną bardzo przystępną. Oferty można składać do 24 listopada, co ważne, decydująca będzie nie tylko zaproponowana kwota, ale też pomysł na jarmark. Oceniana będzie forma prezentacji stoisk, artykuły do sprzedaży, atrakcje, ale i promocja tego miejsca. Wprowadzono też obostrzenia, że sprzedaż ma się ograniczać jedynie do produktów regionalnych, artykułów świątecznych, spożywczych oraz rękodzieła ludowego. Nie będzie więc już mowy o zwykłym bazarze w centrum miasta. ZMK wymaga też, by stoiska były jednolite, dopuszcza zarówno pawilony, jak i namioty. Pozwala także na ulokowanie w tym miejscu innych atrakcji, które kojarzyłyby się ze świętami i ściągały większą ilość odwiedzających.

Najemca będzie też odpowiadał za utrzymanie czystości na tym terenie. Oczywiście stanowiska muszą spełniać warunki sanitarne, jeśli chodzi o sprzedaż świątecznych wędlin, ciast, pieczywa i innych przysmaków. Ale ZMK zapewnia, że nie powinno być problemów chociażby z podłączeniem lodówek.

- Przyłącze energetyczne znajduje się w pierzei kamienic z pijalnią czekolady i kawiarnią Akcent i będzie można z niego korzystać tak jak w ubiegłym roku - mówi Ostrowski. Dodaje, że jeśli chętnych do przygotowania kiermaszu nie uda się znaleźć w pierwszym terminie, próba zostanie jeszcze ponowiona, choć czasu będzie już niewiele.

Ogłoszenia różne