Koniec korków w Raszynie? Zbudują trasę Salomea-Wolica

kuch
28.03.2012 , aktualizacja: 28.03.2012 21:04
A A A
Korek na wylotówce w Jankach

Korek na wylotówce w Jankach (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt i budowę trasy Salomea - Wolica. Nowa droga ma przejąć nawet 50 tys. aut codziennie jeżdżących przez Raszyn i Janki. Według zapowiedzi pojedziemy nią w 2015 roku.
W czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi wylotowej z i do Warszawy, od strony Raszyna. Trasa Salomea - Wolica ma docelowo połączyć drogi S7, S8 i południową obwodnicę Warszawy i stać się nową wylotówką na Kraków i Katowice.

Trasa ma się zaczynać węzłem "Salomea" przy skrzyżowaniu z Al. Jerozolimskimi i ul. Nowolazurową. Dalej przetnie obwodnicę Warszawy i pobiegnie między Raszynem a Michałowicami. W pobliżu wsi Wolica rozwidli się na Trasę Katowicką i drugą nitkę, która pobiegnie w kierunku drogi krajowej nr 7 do Krakowa.

Jednocześnie trasa odciąży wiecznie zakorkowane Janki i Raszyn. Według szacunków dzięki nowej drodze, w alei Krakowskiej na odcinku od ul. Łopuszańskiej do Raszyna ruch spadnie o około 25 tysięcy pojazdów na dobę, a w roku 2025 nawet o 50 tysięcy pojazdów na dobę. Gdyby droga nie powstała, już w 2025 roku Aleją Krakowską dziennie przejeżdżało by średnio 92 tysiące pojazdów.

Planowany termin podpisania umowy ze zwycięzcą przetargu to listopad 2012. Nowa droga ma być gotowa już w 2015 roku.Zobacz także