Była zmowa na A4? "Chciałem te pokoje wynająć wspólnie"

Marcin Kobiałka
12.12.2012 , aktualizacja: 12.12.2012 14:13
A A A

Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Przedstawiciele sześciu firm umawiali się, kto ma wygrać przetarg na budowę podkarpackiego odcinka A4 od Radymna do Korczowej - twierdzi prokuratura. Ten misterny plan runął, ale do sądu trafił już akt oskarżenia
Prokurator Marcin Wielgomas z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie kilka dni temu zamknął śledztwo, w którym oskarżył dziesięciu byłych i obecnych szefów firm budowlanych o zmowę cenową przy przetargach drogowych. Chodzi o trzy inwestycje: budowę ekspresówki Jeżewo - Białystok, przebudowę tzw. gierkówki na odcinku Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka oraz budowę 22-kilometrowego podkarpackiego fragmentu autostrady A4: Radymno - Korczowa. Przetargi na ich budowę rozstrzygane były w 2009 r. I wtedy, wg śledczych, chętni mieli się umawiać, kto z nich ma je wygrywać.

Głównymi "bohaterami" śledztwa są: Paweł A. z firmy budowlanej Strabag oraz Grzegorz O., w tamtym czasie członek zarządu Mostostalu Warszawa. Oficerowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podsłuchali ich rozmowy telefoniczne. ABW wytypowała wcześniej do kontroli największe przetargi drogowe i sprawdzała, czy przy ich rozstrzyganiu nie dochodzi do korupcji.

"Przegram, to przegram, śmiało spojrzę w lustro"

W podkarpackim wątku śledztwa oskarżonych jest sześć osób: Paweł A. i Grzegorz O., a poza tym: Antoni S., Portugalczyk z firmy Mota-Engil Polska (lider konsorcjum, które złożyło ofertę na budowę A4 Radymno - Korczowa, partnerem był tu Strabag), Andrzej R., przedstawiciel francuskiej firmy DTP Terrassement; Szwed Jonas H., prezes spółki Eurovia i Zbigniew K., członek zarządu polskiego oddziału MSF z Portugalii. Cała szóstka - jak ustaliła prokuratura i ABW - umawiała się, kto ma wygrać przetarg na budowę podkarpackiego odcinka A4.

Prym w tych ustaleniach miał wodzić Paweł A. ze Strabaga. To on miał dogadać się z innymi firmami, że przetarg wygra konsorcjum Mota-Engil Polska i Strabag. Inni chętni mają albo złożyć wyższe oferty, albo do przetargu nie stawać. ABW podsłuchała rozmowę Pawła A. z prezesem firmy Mosty Łódź, który nie chciał dać się wkręcić w tę spiralę:

- Kto miałby być pierwszy? - pyta szef Mostów Łódź.

- No, ja założyłem, że będę pierwszy, ale ze wszystkimi chciałem te pokoje jakoś wynająć wspólnie - odpowiada Paweł A. Wg prokuratury pokoje to nic innego jak kontrakty autostradowe, a poprzez określenie "wynająć" rozumiano wygrać przetarg.

- Nie, nie interesuje to mnie. Przegram, to przegram, ale będę sobie w lustro zawsze patrzył śmiało - odparł jednak rozmówca. Po tej rozmowie misterny plan Pawła A. runął.

- Paweł A. odwołał wcześniejsze ustalenia z innymi firmami i każda z nich złożyła oferty według własnych wyliczeń. Plan zakładał, że przetarg wygrają Mota-Engil i Strabag, a przegranych Paweł A. zapewniał, że zwycięskie konsorcjum weźmie ich na podwykonawców odcinka - mówi "Gazecie" prokurator Marcin Wielgomas.

GDDKiA: Nie mieliśmy sygnałów o zmowie firm

Do przetargu na budowę A4 Radymno - Korczowa stanęło ostatecznie siedem firm. GDDKiA w Rzeszowie wybrała grecką firmę J&P Avax, która zaoferowała wybudować drogę za 818 mln zł i dała dziesięć lat gwarancji.

ABW przed rozstrzygnięciem przetargu przeczesała siedziby firm, zabezpieczyła dokumenty i twarde dyski komputerów. Śledczy nie znaleźli dowodów na to, że złożone w przetargu oferty były wcześniej "dogadane". - Ale już samo umawianie się, kto ma ewentualnie wygrać przetarg, jest przestępstwem. Grozi za to do 3 lat więzienia - mówi prokurator Wielgomas.

Pytamy w GDDKiA o przetarg na A4. - Nie mieliśmy żadnych sygnałów dotyczących ewentualnej zmowy firm - przekonuje Bartosz Wysocki z GDDKiA w Rzeszowie. Na odcinku Radymno - Korczowa do tej pory wykonano 62 proc. prac. Ich zakończenie planowane jest na trzeci kwartał 2013 r.

Choć akt oskarżenia trafił już do warszawskiego sądu, prokuratura i ABW nie zamykają definitywnie śledztwa w sprawie zmów cenowych przy przetargach drogowych. Pod ich lupą są kolejne podkarpackie odcinki A4, a także fragmenty drogi ekspresowej S19.

Zobacz także
Ogłoszenia różne


Wiadomości Lokalne