Bruksela nie ma zastrzeżeń do autostrady A2 Stryków - Konotopa

Andrzej Kublik
25.10.2013 , aktualizacja: 25.10.2013 18:03
A A A
Komisja Europejska nie ma zastrzeżeń do autostrady A2 Stryków-Konotopa

Komisja Europejska nie ma zastrzeżeń do autostrady A2 Stryków-Konotopa (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Komisja Europejska zamknęła postępowanie w sprawie wyboru bez przetargu firm, które po Chińczykach dokończyły budowę dwóch odcinków autostrady między Łodzią i Warszawą.


Po trwającym od roku postępowaniu skargowym KE zamknęła je, co znaczy, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad działała zgodnie z prawem i z należytą starannością - poinformowała w piątek Dyrekcja.

Przed rokiem KE wezwała GDDKiA do usunięcia uchybienia, mając wątpliwości do decyzji Dyrekcji, która bez przetargu przyznała umowy na dokończenie dwóch odcinków autostrady A2 między Łodzią i Warszawą.

Te dwa odcinki autostrady początkowo budowało wybrane w przetargu konsorcjum chińskiej firmy Covec. Jednak w maju 2011 r. Chińczycy wstrzymali prace, a za ich wznowienie domagali się słonej dopłaty i GDDKiA wypowiedziała im umowy, zarzucając przy tym opóźnienia inwestycji, która miała być gotowa na piłkarskie mistrzostwa Euro w czerwcu 2012 r.

W odpowiedzi Urząd Zamówień Publicznych wyjaśnił KE, że decyzja GDDKiA o wyborze nowych wykonawców z wolnej ręki była wyjątkowa, a procedura konsultacji technicznych zastosowana do wyboru wykonawcy zapewniła zachowanie podstawowej zasady w udzielaniu zamówień publicznych, czyli zasady równego traktowania i uczciwej konkurencji. Urząd wskazywał też, że konsultacje techniczne pozwoliły wyłonić nowych wykonawców w sposób jawny, transparentny i sprawny. Opublikowano także ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex-ante.

Zamykając postępowanie, KE zaakceptowała te argumenty.

Zobacz także


Wiadomości Lokalne