Czy będą wreszcie pieniądze na dolnośląskie drogi?

Lucyna Róg
13.11.2013 , aktualizacja: 12.11.2013 23:52
A A A
Program przebudowy i utrzymania dróg wojewódzkich realizowanych w formule partnerstwa prywatno publicznego

Program przebudowy i utrzymania dróg wojewódzkich realizowanych w formule partnerstwa prywatno publicznego (Materiały urzędu marszałkowskiego)

W połowie 2014 roku urząd marszałkowski ogłosi przetarg na wybór firmy, z którą wspólnie wyremontuje 316 km dróg w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszt projektu szacuje się na 640 mln zł.
Będzie to drugie podejście urzędu marszałkowskiego do remontu dolnośląskich dróg w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zakłada ona, że prywatna firma wyłoży pieniądze na remont drogi, a później przez kilkanaście lat będzie je odzyskiwać w stałych ratach po zakończeniu prac. Na wysokość rat ma składać się częściowy koszt remontu drogi i jej utrzymania. Dlatego wykonawcy będzie zależało, by remont był wykonany jak najlepiej i by później nie były konieczne poprawki.Pierwszy przetarg na remont dróg w ramach PPP (w sierpniu 2011 r.) zakończył się fiaskiem. Zgłosiło się 13 firm, ale ich oczekiwania finansowe - projekt uznały za ryzykowny - były zbyt duże.

Urząd marszałkowski poprosił o pomoc Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Chodziło m.in. o przygotowanie ekspertyz prawnych, które ułatwią wiele procedur i zachęcą firmy do wspólnej inwestycji z urzędem. Resort ogłosił konkurs na pilotażowy drogowy projekt PPP. Zgłosiły się do niego poza Dolnym Śląskiem m.in. Kraków, województwo łódzkie i Krosno. Wybór padł na nasz region, który zyska teraz wsparcie ministerstwa i pomoc profesjonalnej firmy doradczej w przygotowaniu inwestycji i opracowaniu dokumentacji. - Firmę, która wyremontuje drogi, chcemy wybrać w tzw. dialogu konkurencyjnym - mówi Wiktor Lubieniecki, dyrektor departamentu infrastruktury w urzędzie. - Nie ustalamy w przetargu jednoznacznie, co będzie przedmiotem partnerstwa, te szczegóły ustalimy w rozmowie z zainteresowanymi firmami. A potem wybierzemy najlepszą ofertę.

Kliknij na zdjęcie, żeby powiększyć Kliknij, by obejrzeć galerię

Na początku 2014 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w przetargu wybierze firmę doradczą, która pomoże Dolnemu Śląskowi. Przetarg na firmę, która wyremontuje drogi, planowany jest na połowę przyszłego roku. Projekt remontu w ramach PPP obejmuje 315,6 km dróg wojewódzkich. To m.in. trasy Wrocław - Oława (przez Jelcz Laskowice), Bukowice - Trzebnica, Brzeg Dolny - Pęgów, Wrocław - Kąty Wrocławskie i Środa Śląska - Godzikowice.

- Poprzednio zakładaliśmy, że wykonawca zobowiąże się do całkowitego sfinansowania remontu. Teraz skłaniamy się ku współfinansowaniu remontów dotacjami z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego - kończy Lubieniecki.

Urząd marszałkowski szacuje koszty projektu budowy dróg w ramach PPP na prawie 640 mln zł.

Zobacz także
Ogłoszenia różne