Nowe i prawie puste katowickie Osiedle Książęce w całości na sprzedaż. Cena wywoławcza to 43 mln zł

Przemysław Jedlecki
27.11.2013 , aktualizacja: 27.11.2013 07:28
A A A
Firma Energomontaż Południe ogłosiła przetarg na sprzedaż Osiedla Książęcego w katowickiej Ligocie.
Katowicka spółka Energomontaż Południe SA komunikat w tej sprawie opublikowała we wtorek. Firma jest w upadłości likwidacyjnej. Oznacza to, że syndyk musi wyprzedać cały jej majątek. Jego częścią jest właśnie zamieszkałe tylko częściowo osiedle Książęce przy ul. Piotrowickiej w Katowicach-Ligocie.

Cenę wywoławczą ustalono na 43,27 mln zł netto. Na oferty syndyk czeka do 11 grudnia. Firma zastrzegła, że parę mieszkań nie jest objętych przetargiem.

Osiedle wyróżnia lokalizacja

Firma na swojej stronie przekonuje, że wybudowane w 2010 roku osiedle "wyróżnia znakomita lokalizacja w dzielnicy Katowic Ligocie zapewniająca spokój i bezpieczeństwo przy jednoczesnej bliskości centrum miasta. W pobliżu znajduje się pełna infrastruktura niezbędna w codziennym życiu (sklepy, przedszkola, szkoły)" - czytamy.

Całość tworzą 22 budynki. Jest tu ponad dwieście mieszkań. "Gazeta" parokrotnie pisała, że nie cieszą się największym powodzeniem. - Na etapie budowy przyjęto nierealną cenę sprzedaży. Przez długi czas było to ponad 7 tys. zł za metr. Potem zaś pojawiły się plotki o rzekomym skażeniu terenu w tym miejscu - mówili nam przedstawiciele firmy. Potem cenę obniżono.

Pośredniczka: Ładne, ale źle położone

Regina Mandys, właścicielka biura nieruchomości Rema, pytana o opinię, dlaczego mało osób kupiło tu mieszkania, mówiła, że to świetna architektura, dobre materiały i ładne mieszkania, ale o słabej sprzedaży zadecydowało też położenie osiedla: - Jest w dołku. Nie udało się wyeksponować osiedla, przejeżdżający obok widzą je z góry. - Ludzie boją się, że mieszkania będą ciemne. W dodatku obok jest ruchliwa ulica. Ktoś im źle doradził, jeśli chodzi o wybór miejsca na budowę. Dobrym pomysłem jest sprzedaż całości - mówiła już kilka miesięcy temu.

Ale za to były nagrody

Paradoksalnie dwa lata temu Stowarzyszenie Architektów Polskich właśnie przyznało osiedlu swoją prestiżową Nagrodę Roku. - Katowickie Osiedle Książęce stanowi jasny punkt ma mieszkaniowej mapie Polski. Swoim duchem nawiązuje do śląskich tradycji urbanistycznych, osiedli familoków o zwartej zabudowie, jakie wznosili tu przemysłowcy dla swojej załogi. Uznaliśmy to za wartościowe - mówił Krzysztof Bojanowski, wiceprezes SARP i przewodniczący jury konkursu.

Osiedle zaprojektował znany architekt Ryszard Jurkowski i jego zespół. Przedstawiciele Energomontażu Południe mieli nadzieję, że SARP ożywi sprzedaż. Dziś można kupić całe osiedle.

Więcej o:
Ogłoszenia różne