Historyczny kontrakt: przetarg na obwodnicę z nowym mostem

osa
18.12.2013 , aktualizacja: 19.12.2013 11:55
A A A
Obwodnica Warszawy. Istniejący odcinek tzw. południowej obwodnicy

Obwodnica Warszawy. Istniejący odcinek tzw. południowej obwodnicy (Fot. Przemek Wierzchwski / Agencja Gazeta)

To będzie największy kontrakt drogowy w historii stolicy. W środę ogłoszono przetarg na dokończenie Południowej Obwodnicy Warszawy z najdłuższym w Polsce 2665-metrowym tunelem pod Ursynowem i nowym mostem przez Wisłę.
Posłowie PiS przekonywali, że to "ściema", a jednak premier Donald Tusk dotrzymał słowa sprzed październikowego referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Obiecał wtedy, że do końca 2013 r. zostaną rozpisane przetargi na budowę dwóch z trzech odcinków obwodnicy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od razu szuka jednak wykonawców całości - w sumie 18,5 km.

Obwodnicę podzielono na trzy fragmenty: A - od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa w Wilanowie (4,6 km z tunelem pod Ursynowem), B - do węzła Wał Miedzeszyński z mostem na wysokości ul. Podbiałowej w Wawrze (6,5 km), C - do węzła Lubelska (7,4 km z estakadami nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym). Każdy odcinek może mieć innego wykonawcę. Na oferty firm GDDKiA czeka do 28 lutego. Na budowę przeznacza rekordową sumę 6,7 mld zł, być może kwotę uda się zbić w przetargu. Inwestycja ma być gotowa w latach 2018-19.

Kapusta i rudery: tędy przebiegnie obwodnica

W przyszłym roku przetarg na wschodnią obwodnicę

W tym samym czasie drogowcy chcieliby otworzyć przedłużenie południowej obwodnicy, czyli brakujące 15 km autostrady A2 na wschód od Warszawy do Mińska Maz. W ciągu pięciu lat powinna być też oddana cała trasa ekspresowa S17 Warszawa - Lublin od węzła Lubelska w kierunku Garwolina (z ominięciem zakorkowanego ronda w Kołbieli). Już trwa szukanie wykonawców. W przyszłym roku GDDKiA zapowiada zaś przetarg na wschodnią obwodnicę Warszawy przez Wesołą (węzeł Lubelska - węzeł Drewnica w Markach). W ten sposób w tej dekadzie stolica miałaby domknięty ring ekspresowy.

Zobacz także
Ogłoszenia różne