Koleje Mazowieckie robią zakupy za pół miliarda złotych

mpw
24.02.2014 , aktualizacja: 24.02.2014 13:17
A A A
Koleje Mazowieckie rozstrzygnęły dwa przetargi warte w sumie pół miliarda złotych. Za tę kwotę kupią 22 piętrowe wagony i dwie lokomotywy tzw. typu ?push-pull? oraz wyremontują 72 wysłużone elektryczne składy.
Przetarg na dostawę piętrusów i lokomotyw wygrała bydgoska Pesa. Jej oferta (61,7 mln euro brutto, czyli ponad ćwierć mld zł według obecnego kursu) była o prawie sto mln zł tańsza niż ta złożona przez drugiego uczestnika przetargu, firmę Newag. Pierwszy z pojazdów powinien zacząć jeździć w barwach Kolei Mazowieckich w styczniu, a ostatni - w sierpniu 2015 roku.

Newag startował też w przetargu na naprawę i modernizację 72 elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57 (te konstrukcje rodem z lat 60. ub. wieku pasażerowie nieżyczliwie nazywają "kiblami"). I też przegrał - kolejarze wybrali ofertę firmy ZNTK "Mińsk Mazowiecki" S.A., która za remonty chce 253 mln zł - o 10 mln mniej niż Newag. Przeznaczone do remontu składy to blisko jedna czwarta całego taboru Kolei Mazowieckich. Mają wrócić do eksploatacji w listopadzie i grudniu 2015 r.

- Naszym priorytetem jest ciągłe podnoszenie standardu oferowanych usług, a inwestycje taborowe są w tym zakresie niezwykle ważne. Dostawa nowych "piętrusów" oraz lokomotyw jest kolejnym krokiem do umocnienia naszej pozycji lidera na rynku pasażerskiego transportu kolejowego w Polsce. Wierzę, że podróżni docenią starania Kolei Mazowieckich o wyższy poziom przewozów - mówi Czesław Sulima, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

Zobacz także
Więcej o:
Ogłoszenia różne