PKP: Pociąg na trasie Szczecin-Wrocław przyspieszy do 120 km/h

ta
19.02.2015 , aktualizacja: 18.02.2015 18:31
A A A
Modernizacja linii kolejowej Szczecin-Gryfino

Modernizacja linii kolejowej Szczecin-Gryfino (Andrzej Kraśnicki jr)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji przebudowy kolejnego odcinka tzw. Nadodrzanki, trasy kolejowej między Szczecinem, a Wrocławiem. - Zmodernizowanych zostanie 26 kilometrów torów i wymieniona sieć trakcyjna między Chojną a Dolną Odrą - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki.
Nadodrzanka to linia kolejowa nr 273 łącząca Szczecin z Wrocławiem przez Brzeg Dolny, Wołów, Głogów, Nową Sól, Zieloną Górę, Kostrzyn nad Odrą i Gryfino. Biegnie przez trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Ma 356 km.

Siemieniec wyjaśnia, że tegoroczna inwestycja - przebudowa 26 km torów, sześciu przejazdów kolejowych i sieci trakcyjnej ma ruszyć w maju. Jej celem jest skrócenie czasu przejazdu na odcinku między Szczecinem i Kostrzynem.

- Po zakończeniu pociągi pojadą tam z maksymalną prędkością 120 km/ godz. - podaje.

Obecnie na tym odcinku możliwa jest prędkość 50 km/godz.

- Poprawią się również warunki dla kursowania składów towarowych m.in. do Świnoujścia - twierdzi rzecznik.

To kolejna inwestycja spółki na tej trasie. W maju ubiegłego roku w Zachodniopomorskiem wymieniono dwa rozjazdy na stacji Chojna i zmodernizowano 300 metrów szlaku. Modernizowano drugi tor między Chojną a Krzywinem. Wymienione zostały rozjazdy i tory w Gryfinie.Co się poprawiło na tych torach w 2014r.

Prowadzono też prace na terenie innych województw. Na odcinkach: Czerna-Zielona Góra, Czerwieńsk-Bytnica oraz Wróblin Głogowski i Bytom Odrzański.

Koszt 600 mln zł

- Łącznie 58 km torów - wylicza rzecznik PLK. - Prace przy Nadodrzance finansowane są z budżetu państwa i środków własnych PLK. Rewitalizacja całej trasy zakończy się w 2016 r. Łączny koszt dotychczasowych prac to około 600 mln zł.

Rzecznik podkreśla, że ta trasa jest szczególnie ważna dla transportu kolejowego.

Zobacz także
Ogłoszenia różne