Świnoujście stawia nowy amfiteatr

Mariusz Rabenda
28.07.2008 , aktualizacja: 28.07.2008 20:26
A A A
Na początku sierpnia miasto ogłosi przetarg na kompletną przebudowę obiektu. Koszt całej inwestycji to ponad 9 mln zł
- Nawet kosztem ryzyka, że przyszłoroczna Fama odbędzie się bez amfiteatru, musimy to zrobić - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta.

Faktycznie amfiteatr nie wygląda najlepiej. Drewniane ławki powypaczały się we wszystkie strony, schody pozapadały, łatwo się na nich potknąć, wejścia od strony ul. Chopina nie działają. Brakuje toalet.

- To wszystko po przebudowie będzie wyglądało zupełnie inaczej. Z obecnej widowni nie zostanie nic. Zerwiemy wszystko do gołej ziemi - zapewnia Mariusz Wieczorek z wydziału inżyniera miasta w Świnoujściu.

Zniknie też budynek, w którym w czasie funkcjonowania kina letniego była projektornia. To spory obiekt stojący na samym środku widowni i znacznie ograniczający wielkość głównego sektora widowni usytuowanego naprzeciwko sceny. Zamiast niego, na szczycie planowane jest wydzielenie reżyserki. Specjalne tory kablowe umieszczone pod widownią będą umożliwiały podłączenie stołów mikserskich z urządzeniami na scenie. Z tyłu trybun od strony ul. Chopina zaprojektowano nowe wejścia, a pod trybunami kilkanaście toalet.

- Myśleliśmy też o tym, by na widowni zamontować oddzielne siedziska, ale nas od tego pomysłu odwiedziono - mówi Wieczorek. - Chodzi o to, że takie krzesełka nie leżą w charakterze amfiteatru. Na ławkach, które wykonamy ze sklejki drewnianej odpornej na wypaczenia i zniszczenie, łatwiej się bujać podczas koncertów.

Jak wyliczyli projektanci, po przebudowie na widowni będą 2722 miejsca siedzące.

Kosztorys wykonany przez projektanta zakłada, że przebudowa widowni pochłonie ponad 9 mln zł. Z tego ponad 3 mln zł ma kosztować dach. Miasto chce jednak poczekać z wybudowaniem zadaszenia.

- Nie mamy aż tyle pieniędzy, więc w pierwszym etapie przebudujemy samą widownię, ale w ten sposób, że wykonawca wykona fundamenty pod filary dachu - wyjaśnia Wieczorek. - Potem będzie można ogłosić osobny przetarg na dach.