Politechnika nam rośnie

Agata Kulczycka
01.04.2009 , aktualizacja: 01.04.2009 09:37
A A A
Politechnika Rzeszowska może już ogłaszać przetarg na budowę centrum dydaktyczno-konferencyjnego za ponad 80 milionów złotych. Podpisała w tej sprawie umowę o finansowanie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.


- To największa inwestycja budowlana realizowana na Politechnice - mówi prof. Andrzej Sobkowiak, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Nowoczesne Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne, którego wartość to 83 mln zł, ma powstać przy ul. Powstańców Warszawy: między kinem Helios a miasteczkiem Politechniki Rzeszowskiej. Będzie się w nim mieścić potrzebna uczelni amfiteatralna aula na 400 osób z dużym podium, sale wykładowe na 220, 170 i 150 osób, liczne laboratoria dla różnych wydziałów PRz, biblioteka uczelniana, pełniąca funkcję regionalnej biblioteki technicznej o ukierunkowaniu lotniczym. Zaplanowano tu również miejsce dla administracji uczelnianej. - A zajmowany teraz przez nią budynek przy Wincentego Pola zostanie oddany Wydziałowi Elektrotechniki i Informatyki, który już teraz w dużej części go zajmuje - zapowiada prof. Sobkowiak i wyjaśnia: - Uczelnia się rozwija: przybywa studentów i pracowników. Brakuje nam miejsca. Infrastruktura, którą teraz posiadamy staje się za mała.

Pod nowym budynkiem zaplanowano miejsce na podziemny parking mogący pomieścić 100 aut. Wyróżnikiem architektonicznym kompleksu jest niezwykły, nieregularny dach auli, przypominający kształtem kapelusz pieczarki, który jest przeciwwagą do regularnych prostokątnych brył, w których mieścić się będzie biblioteka, laboratoria i administracja. Jak wyjaśnia dr hab. Adam Rybka, kierownik Zakładu Urbanistyki i Architektury PRz konstrukcja auli zostanie wykonana z klejonego drewna, a pokrycie z blachy. Pozostaje budynki są mocno oszklone. - To okładzina szklana: niektóre jej elementy są otwierane, inne nieruchome przezroczyste, jeszcze w innych miejscach pod spodem jest zwykła ściana - opisuje dr hab. Adam Rybka.

Władze uczelni podkreślały, że nowe centrum ma być ośrodkiem nowoczesnej gospodarki. Odbywać się tu będą spotkania, odczyty, konferencje i sympozja w ramach współpracy ponadregionalnej. Swoją siedzibę będzie mieć Ośrodek Wynalazczości i Ochrony Patentowej, czy Punkt Informacji Normalizacyjnej.

We wtorek została podpisana umowa dotycząca finansowania centrum, a lada dzień uczelnia planuje ogłosić przetarg na jego budowę. - Mam nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy rozpoczną się prace budowlane - zapowiada rektor Sobkowiak. Zgodnie z harmonogramem budynek ma być gotowy w 2011 roku. Dariusz Szewczyk, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mówił, że podkarpackie uczelnie są bardzo wysoko cenionymi partnerami PARP i przypomniał, że to Uniwersytet Rzeszowski był pierwszą w Polsce uczelnią, która podpisała projekt o finansowanie projektu realizowanego za pieniądze z programu Rozwój Polski Wschodniej. Projekt Politechniki jest 14 z kolei umową w ramach tego programu, a uczelnia już szykuje się po kolejne środki. Projekt na 40 mln zł na rozwój Ośrodka Kształcenia Lotniczego już dotarł do PARP. Za te pieniądze uczelnia zamierza wybudować m.in. betonowy pas startowy, hangar dla samolotów, budynek na nowe symulatory lotów, kupić samoloty szkoleniowe, a także nowoczesne pomoce naukowe. Aby inwestycja mogła być zrealizowana, a PARP przekazał na nią pieniądze, konieczne było przekazanie przez samorząd wojewódzki terenów uczelni. - Sejmik już podjął decyzję w tej sprawie. Ponad 30 ha gruntów na terenie Jasionki zostanie sprzedane Politechnice z 99 proc. bonifikatą. Teraz czeka nas już tylko podpisanie aktu notarialnego, być może, że stanie się to jeszcze w kwietniu - zapowiedział Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa.

Ale to nie wszystkie inwestycje unijne PRz. Uczelnia już wysłała do Warszawy kolejny wniosek na 80 mln zł. Także ma być realizowany ze środków programu Rozwój Polski Wschodniej. - Za te środki chcemy wyposażyć laboratoria wszystkich wydziałów uczelni. Będą to laboratoria m.in. dla inżynierii materiałowej, biotechnologii, chemii, lotnictwa - wylicza prof. Marek Orkisz, prorektor ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej.