Jest umowa na studium obwodnicy

ash, mpr
11.05.2009 , aktualizacja: 12.05.2009 10:44
A A A
Warszawska spółka Arcadis, która wygrała przetarg na studium wykonalności zachodniej obwodnicy Szczecina, w poniedziałek podpisała umowę z zarządem województwa zachodniopomorskiego.
Konsorcjum (spółka Arcadis wzięła do pomocy gdańską firmę projektową Pont-Projekt i Pracownię Projektową Dróg i Mostów DIM ze Szczecina) na zakończenie prac ma 14 miesięcy.

- Potem będziemy się starali zdobyć pieniądze - mówi Wojciech Drożdż, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego. - Jeżeli uda nam się wpisać obwodnicę w rejestr dróg krajowych, to budowa będzie finansowana centralnie.

Studium da odpowiedź m.in. na pytanie, czy przeprawa przez Odrę między Policami a wsią Święta będzie mostem (65 m nad wodą), czy tunelem (na głębokości 20 m). Obwodnica zachodnia ma być drogą dwujezdniową (przedłużeniem przyszłej S6). Z jednej strony miałaby się łączyć z S3 niedaleko Goleniowa, z drugiej z S6 przy Kołbaskowie. Jej planowana długość to 51,5 km, a koszt obudowy to ok. 2 mld zł. Jeżeli obwodnica powstanie, Szczecin będzie otoczony ringiem na wzór Berlina.