Hochtief wybuduje dach nad Stadionem Śląskim

maw
30.06.2009 , aktualizacja: 01.07.2009 10:26
A A A
Ogłoszony przez Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach przetarg wygrała firma Hochtief Polska.
Hochtief Polska, stając do przetargu razem m.in. z Mostostalem Zabrze, zaproponowało cenę 339 mln 784 tys. zł. Kolejne oferty były droższe o około 9 i 13 mln zł. Przegrani będą mieli jeszcze 10 dni na ewentualne protesty. Potem nastąpi podpisanie umowy. Samorząd województwa na inwestycję planował wydać około 360 mln zł.

Przypomnijmy, że w lutym Hochtief Polska była jedną z firm protestujących przeciw wymogowi udokumentowania przez oferentów, że w ciągu ostatnich pięciu lat zbudowali choć jeden poliwęglanowy dach o powierzchni co najmniej 10 tys. m kw. Przedstawiciele firmy argumentowali, że w Polsce nie ma jeszcze ani jednego stadionu z takim dachem.

Zwycięska firma zbuduje dach nad trybunami, dostosuje stadion do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych oraz wkomponuje go w zieleń sąsiadującego z nim Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

Wiadomo, że stara trybuna zachodnia zostanie przebudowana na podobieństwo wschodniej (m.in. z powierzchnią użytkową pod trybuną). Dzięki przebudowie powstaną dodatkowe miejsca (po modernizacji obiekt pomieści 55 tys. widzów), skybox oraz pomieszczenia dla VIP-ów. Pojawią się również 132 miejsca dla wózków inwalidzkich, dla dziennikarzy powstanie aż 741 stanowisk, dla komentatorów - 240. Będą także nowe parkingi, stanowiska handlowe oraz toalety. Udrożnione będą też drogi ewakuacyjne i bramy wejściowe, powstanie nowy system nagłośnienia i oświetlenia.

O możliwość przebudowy Stadionu Śląskiego rywalizowało sześć firm. Przypomnijmy, że marszałek Bogusław Śmigielski nie zrezygnował z inwestycji, mimo że prezydenci niektórych miast argumentowali, że po nieprzyznaniu Chorzowowi organizacji Euro 2012 modernizacja stadiou jest bezzasadna.

Zobacz także