Od zimy A4 będzie wydłużana

pil
28.08.2009 , aktualizacja: 28.08.2009 21:08
A A A
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła drugi etap przetargów na budowę autostrady A4 między Szarowem a Tarnowem. Z firm, które zgłosiły się w pierwszym etapie, wybrano po 10 najlepszych na każdy z trzech fragmentów planowanej drogi.
Autostradę A4 planowaną między Niepołomicami a Tarnowem (o długości 57 km) podzielono na trzy odcinki: z Szarowa do Brzeska, dalej do Wierzchosławic i stamtąd do węzła w Krzyżu na północy Tarnowa. Do składania osobnych ofert na każdy z trzech odcinków autostrady zaproszono po 10 firm i konsorcjów wybranych z pierwszego etapu.

Oceniano wtedy przygotowanie techniczne i kadrowe zgłaszających się przedsiębiorstw oraz ich płynność finansową. W ten sposób GDDKiA chce uniknąć podpisania umowy z nierzetelnym wykonawcą.

Podział trasy na trzy odcinki ma z kolei doprowadzić do obniżenia ceny i sprawniejszego postępu prac przy budowie. Dzięki temu w przetargu mogły też wziąć udział mniejsze polskie firmy.

Do pierwszego etapu zgłosiło się kilkanaście firm i konsorcjów. Teraz wybrane dziesiątki mają czas do 12 października na składanie ofert. Wtedy poznamy zaproponowane ceny. Jeśli cała procedura przebiegnie bez zakłóceń i nie będzie przedłużających się odwołań, w listopadzie GDDKiA podpisze umowy z trzema wykonawcami. Budowa autostrady ma się zakończyć na przełomie 2011 i 2012 roku.Wiadomości Lokalne