Chińczycy zaniżyli ceny za wykonanie odcinków A2 Łódź - Warszawa?

is
05.01.2010 , aktualizacja: 05.01.2010 18:00
A A A
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa chce, by Komisja Europejska zbadała, czy podczas przetargu na budowę autostrady A2 Łódź - Warszawa od Strykowa do Konotopy nie doszło do nieuczciwej konkurencji. Według Izby cena zaproponowana przez Chińczyków jest zaniżona o minimum 600 mln zł
28 września cztery firmy podpisały umowy na doprowadzenie autostrady A2 od Strykowa pod Łodzią do Konotopy na przedmieściach Warszawy. 91-kilometrowy odcinek podzielono na pięć fragmentów, a całość ma kosztować 3,2 mld zł. Wśród zwycięzców jest chińska firma China Overseas Engineering Group, która wybuduje dwa fragmenty o łącznej długości 50 km za prawie 1,3 mld zł. Dla porównania za 17-kilometrowy odcinek Mostostal Warszawa weźmie 843 mln zł; za 18-kilometrowy Strabag 643 mln zł, a za siedmiokilometrową ostatnią część łączącą się z trasą S8 w Konotopie - Budimex Dromex zgarnie 425 mln zł.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa uważa, że ceny zaproponowane przez firmę z Chin mogą być przejawem nieuczciwej konkurencji. - W tej sprawie Izba wysłała list do przewodniczącego Komisji Europejskiej - powiedział we wtorek PAP prezes OIGD Wojciech Malusi. Zdaniem Izby oferta Chińczyków jest zaniżona o 600 mln zł.

"W sposobie przygotowania oferty przez konsorcjum chińskich przedsiębiorstw można przyjąć, że oferent ten z góry założył poniesienie strat podczas realizacji tej inwestycji" - napisała Izba w liście do Jose Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej.

"Naszych wyliczeń dokonaliśmy na podstawie obowiązujących cen materiałów budowlanych i wynagrodzeń pracowników. W związku z tym ktoś będzie musiał dołożyć do tej inwestycji. Ponieważ są to firmy państwowe, będzie musiało to zrobić państwo chińskie. A na terenie Unii pomoc publiczna jest zabroniona bez zgody KE" - wyjaśnił Malusi.

W tej sytuacji Izba postuluje, aby wprowadzić dodatkowe opodatkowanie dla firm z krajów trzecich wchodzących na rynek unijny.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa jest pozarządową organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą ponad 200 firm drogowych z terenu całej Polski.

Zobacz także


Wiadomości Lokalne