Budowa autostrady A1 ma zostać wznowiona jesienią

Tomasz Głogowski
23.03.2010 , aktualizacja: 23.03.2010 12:25
A A A
Budowa autostrady A1 ze Świerklan do Gorzyczek zostanie wznowiona jesienią - obiecuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W połowie kwietnia ogłoszony zostanie przetarg na nowego wykonawcę
Po tym jak w połowie grudnia zeszłego roku z dnia na dzień zerwano kontrakt z austriacką firmą Alpine Bau, wydawało się, że na 18-kilometrowym odcinku A1 ze Świerklan do Gorzyczek przez lata będzie hulał tylko wiatr. Ostatnio pojawiła się jednak szansa, że tak się nie stanie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach zapewnia, że jest w stanie już w połowie kwietnia ogłosić przetarg na nowego wykonawcę, który dokończy autostradę. Jeżeli nie będzie protestów i odwołań, przetarg zostanie rozstrzygnięty jesienią tego roku (najczęściej mówi się o wrześniu). - Od tego momentu firma będzie miała 18 miesięcy na dokończenie budowy, włączając w to zimę - zapewnia Andrzej Raj, dyrektor GDDKiA w Katowicach.

Na odcinku ze Świerklan do Gorzyczek powstaną aż 32 mosty i wiadukty. Nowy wykonawca będzie musiał uporać się też ze szkodami górniczymi.

Drogowcy przekonują, że kończąca się inwentaryzacja pokazała, iż to oni mieli rację w sporze z Alpine Bau. Firma miała opóźnienia i wykonała zaledwie połowę zaplanowanych prac. A część tego, co zostało zrobione, i tak trzeba będzie poprawić. - Chodzi o niektóre skarpy, nasypy czy elementy drenażu, które zostały źle wykonane - mówi dyrektor Raj.

Zapewnia jednak, że ze znalezieniem chętnego nie będzie kłopotu. Niektóre firmy już pytają o termin nowego przetargu. Nic zresztą dziwnego, bo chodzi o olbrzymie pieniądze. Ten fragment autostrady miał kosztować 272 mln euro, a do wzięcia została przynajmniej połowa tej kwoty.

Powody do satysfakcji mają też okoliczni samorządowcy, którzy po wyrzuceniu Alpine Bau z budowy alarmowali, że mieszkańcy zostali z rozkopanymi drogami i popękanymi domami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaproponowała korzystne dla nich rozwiązanie. Ulica Raciborska, która była remontowana równolegle z budową A1, zostanie dokończona w ramach odrębnego kontraktu. Droga ma być gotowa do końca roku.

- To dobre rozwiązanie, bo dla nas, mieszkańców, nie jest ważne, czy kontrakt na A1 dostanie firma X, czy Y, ale żeby droga została wyremontowana jak najszybciej. Wreszcie skończy się ta gehenna - mówi Piotr Oślizło, wójt Gorzyc.

Tymczasem Alpine Bau nie składa broni. Z naszych informacji wynika, że Austriacy przymierzają się do złożenia w sądzie wniosku o odszkodowanie za bezprawne zerwanie kontraktu.

Serwis komunikacja poleca: Węzeł Sośnica nie jest straszny. Jak się nie zgubić

Wiadomości Lokalne