Droga ekspresowa S8: budowa zacznie się za rok

Jakub Wojtczak, pw
03.08.2010 , aktualizacja: 03.08.2010 20:10
A A A
We wtorek został ogłoszony przetarg na budowę części drogi ekspresowej S8, która ma być jednocześnie południową obwodnicą Łodzi. Dwa lata temu ?Gazeta" z dziesiątkami tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego walczyła o jej przebieg
W akcję najbardziej zaangażowani byli mieszkańcy Sieradza, Łasku, Zduńskiej Woli, Pabianic i Łodzi. To oni biegli w sztafecie z Sieradza do Warszawy nosząc koszulki z napisem "S8 i S14 dla Łodzi". Mieli ze sobą petycję podpisaną przez prawie 100 tys. osób domagających się przebiegu trasy w pobliżu Łodzi. Chcieli ją przekazać ówczesnemu ministrowi transportu. Ale w ministerstwie nikt ich nie przyjął. Ochrona nie chciała wpuścić do budynku nawet posła Cezarego Grabarczyka, który kilka miesięcy później został szefem tego resortu. Ostatecznie protesty przyniosły efekt i S8 powstanie blisko Łodzi.

Przetarg na jej budowę ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeżeli zostanie rozstrzygnięty zgodnie z przewidywaniami, to GDDKiA w marcu przyszłego roku podpisze umowę z wykonawcą. Wtedy budowa mogłaby się rozpocząć jeszcze w 2011 roku.

- Do zakończenia przetargu nie zdradzimy, na ile szacujemy koszt budowy - mówi Agnieszka Wróblewska-Gebauer, z wydziału planowania GDDKiA.

Mają powstać 104 kilometry nowej drogi od węzła Walichnowy do węzła Wrocław w okolicach Tuszyna, gdzie S8 skrzyżuje się z autostradą A1.

W pierwszym etapie wybudowany zostanie węzeł Walichnowy i odcinki drogi od węzła Łask do węzła Róża i dalej do węzła Wrocław, oraz sam węzeł Wrocław.

W drugim etapie powstanie droga od węzła Walichnowy do węzła Sieradz i dalej do węzła Łask. - W ten sposób uzupełniony zostanie odcinek drogi S8, który nie powstanie w pierwszym etapie.

W przyszłości droga ekspresowa S14 połączy drogę ekspresową S8 z autostradą A2 i drogą krajową w okolicach Emilii. Utworzy w ten sposób obwodnicę Łodzi. Do 2015 r. wokół miasta powinien powstać ring drogowy. Z północy będzie tworzyła go autostrada A2, z południa S8, z zachodu S14, a ze wschodu A1.

Zobacz także
Ogłoszenia różne