Nowe szynobusy będą wandaloodporne

Piotr Wołkowski
13.08.2010 , aktualizacja: 12.09.2019 15:37
A A A
Lubuskie ma wzbogacić się o nowe szynobusy. Urząd Marszałkowski właśnie ogłosił przetarg. Nowe maszyny mają zabierać co najmniej 250 pasażerów, będą wyposażone w klimatyzację i ?wandaloodporne? siedzenia. No i nie powinny się psuć
Urząd Marszałkowski zamierza kupić dwa nowe spalinowe szynobusy. W ubiegłym tygodniu ogłosił w tej sprawie przetarg. Kto zbuduje maszyny skonstruowane według wymogów narzuconych przez urząd? Dowiemy się w połowie września. Wtedy kończy się czas na składanie ofert. - Główne kryteria wyboru to cena i okres gwarancji - tłumaczy Bogdan Mucha, wicedyrektor departamentu gospodarki i infrastruktury. Szynobusy, które obecnie posiada Urząd Marszałkowski, objęte są gwarancją na 24 lub 36 miesięcy. W przypadku nowych maszyn wymagana gwarancja to co najmniej 36 miesięcy.

Poza tym szynowe autobusy powinny mieć co najmniej 130 miejsc siedzących i tyle samo miejsc stojących. Wnętrze szynobusu będzie spełniało standardy drugiej klasy. Tym niemniej szynobus będzie posiadał m.in. klimatyzację. Natomiast konstrukcja pojazdu ma być przystosowana do obsługi jednoosobowej. Prędkość maksymalna maszyny to co najmniej 120 km na godz. Wreszcie pojazdy będzie można łączyć w składy np. trzech szynobusów.

Ze względu na wandali szynobusy mają być pomalowane specjalną farbą, z której łatwo można usunąć pseudograffiti. W warunkach przetargu czytamy też, że siedzenia mają być "wandaloodporne". Natomiast wnętrze całej maszyny będzie monitorowane. Osobna kamera zarejestruje natomiast to, co dzieje się na zewnątrz pojazdu.

Warunki przetargu mówią też o dostosowaniu maszyn do pracy w warunkach ostrej zimy i upalnego lata. Co po ostatniej zimie wydaje się kryterium istotnym. Tylko w styczniu br. szynobusy psuły się 95 razy. Powodem była ostra zima. Tylko na naprawy spowodowane styczniowym atakiem zimy Przewozy Regionalne wydały w Lubuskiem ponad 280 tys. zł. Osobne kryteria dotyczą przewozu osób niepełnosprawnych. W każdym z szynobusów mają być co najmniej dwa miejsca przystosowane dla wózków inwalidzkich. Wsiadanie do pojazdu ma ułatwić mechanizm obniżania podłogi. Również kabina WC ma być wykonana tak, by mogła z niej skorzystać osoba niepełnosprawna. Turystów ucieszy możliwość przewożenia rowerów. W szynobusie znajdzie się miejsce na co najmniej cztery jednoślady, które można przypiąć pasami. Urząd Marszałkowski chce rozstrzygnąć przetarg 15 września. Natomiast na nowe maszyny poczekamy dodatkowe sześć miesięcy. - Takie pojazdy są budowane dopiero, kiedy jest na nie zamówienie - mówi Mucha.

Maszyny mają trafić na północ województwa. Będą kursowały na trasie między Kostrzynem a Krzyżem, przez Gorzów. Marszałek planuje również uruchomienie bezpośrednich połączeń przez Gorzów i Krzyż do Poznania.

Zobacz także
Ogłoszenia różne