Flagowy projekt KZK GOP uratowany

pj
11.04.2011 , aktualizacja: 11.04.2011 19:08
A A A
Niewiele brakowało, a KZK GOP musiałby unieważnić przetarg na Śląską Kartę Usług Publicznych. Projekt zostanie uratowany dzięki wsparciu marszałka województwa.
Do stworzenia systemu zgłosiły się dwa konsorcja: Qumak-Sekom, BRE Bank i PWPW oraz Comarch i SkyCash Poland. Pierwsza oferta opiewała na około 190 mln zł, druga aż na 484 mln zł. Tymczasem KZK GOP ma na ŚKUP nieco ponad 160 mln zł.

Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP, mówi, że 19 kwietnia zgromadzenie związku powinno podjąć uchwałę o dalszej realizacji projektu. Przetarg miałby zostać rozstrzygnięty na rzecz tańszej ofety. - Okazało się, że wesprze nas finansowo marszałek województwa. Inaczej przetarg musiałby być powtórzony, bez gwarancji, że dostaniemy tańszą ofertę. W dodatku stracilibyśmy sporo czasu - mówi Urbańczyk.

Marszałek Adam Matusiewicz potwierdza, że samorząd województwa wesprze KZK GOP. - ŚKUP jest ważny dla całej aglomeracji I zależy nam na uratowaniu tego pomysłu. Z tego, co wiem, KZK GOP brakuje w tej chwili 27 mln zł. Obiecuję, że pokryjemy większą część tej sumy - zapowiada Matusiewicz.

Śląska Karta Usług Publicznych to najważniejszy od wielu lat wspólny projekt związku i tworzących go miast. Karta ma być nie tylko elektronicznym biletem, ale też - co lubią podkreślać pracownicy KZK GOP - elektroniczną portmonetką i dokumentem identyfikującym użytkownika, co ułatwi m.in. załatwianie urzędowych spraw przez internet. Kartą będzie można płacić nie tylko za przejazdy tramwajami i autobusami, ale też za postój na parkingach w centrach miast, wstęp do muzeum, na basen czy do teatru.

Do 2012 roku w miastach aglomeracji ma pojawić się ponad dwieście automatów do pobierania opłat parkingowych, ponad sto urządzeń doładowujących karty i kilka tysięcy terminali i czytników. Będą one instalowane także w autobusach i tramwajach. Projekt ma uzupełniać Portal Klienta, czyli specjalna strona, gdzie będzie można m.in. doładować kartę oraz sprawdzić, gdzie jest honorowana.