Prąd za miliony jak na Grouponie

Joanna Leśniewska, qtk
27.09.2011 12:00
A A A
Hurtowo znaczy taniej. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na zakup energii elektrycznej dla ponad 300 swoich jednostek. - Spodziewamy się nawet kilkumilionowych oszczędności - mówią urzędnicy.

Poznański magistrat ogłosił przetarg na zakup prądu dla szkół, przedszkoli, urzędów, teatrów, a także dla MPK i Aquanetu. Łącznie dla ponad 300 jednostek za jednym zamachem. Dziś każda instytucja ma osobną umowę z dostawcą energii elektrycznej. - Każda z nich jest traktowana jak normalny klient, bez żadnych bonifikat. Ale chcemy to zmienić. Kupując prąd dla 300 instytucji zwiększamy siłę nabywczą, a tym samym możemy liczyć na korzystniejszą ofertę - mówi Wiesław Kalina, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

W samym 2009 r. miejskie jednostki wydały na energię elektryczną ok. 80 mln zł. Dzięki jednorazowemu zakupowi miasto liczy na kilkumilionowe oszczędności. Jakie? To się okaże po rozstrzygnięciu przetargu.

Pierwszym miastem, które zdecydowało się na taki sposób oszczędzania jest Częstochowa. Tam rachunki za prąd obniżyły się jedną piątą, czyli nawet o 2 mln zł rocznie. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki operatora zmieniło już ok. 80 samorządów. Ale, jak przekonuje Wiesław Kalina, poznański przetarg na zakup prądu to pierwszy zakup na tak dużą skalę. - Teraz uczą się od nas inne duże miasta - jak Warszawa, Kraków czy Szczecin - dodaje Kalina.

Prąd po niższych stawkach popłynie od stycznia przyszłego roku.

W ramach tego samego przetargu miasto zamierza też wynegocjować korzystną cenę sprzedaży zielonej energii z biogazu otrzymywanego na składowisku w Suchym Lesie i w Centralnej Oczyszczalni Ścieków.