PESA inwestuje blisko stolicy

ka
05.08.2008 14:25
A A A
Bydgoska firma, produkująca m.in. szynobusy, przejęła 60 proc. udziałów w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim. Przygotowuje się też do największego w Europie przetargu na produkcję tramwajów dla Warszawy

To pierwsze przejęcie innej firmy przez Pojazdy Szynowe SA Bydgoszcz. Na razie szefowie firmy nie chcą zdradzać, jakie mają dokładnie plany wobec zatrudniających 800 osób mińskich ZNTK, zwłaszcza że wszystkie procedury jeszcze się nie zakończyły. - Warto zwrócić uwagę, że Mińsk Mazowiecki jest położony bardzo blisko Warszawy, gdzie kursują nasze tramwaje i pociągi. Może więc to być doskonała baza do serwisowania naszych produktów - wymienia zalety przejęcia Michał Żurowski, rzecznik PESY.

ZNTK w Mińsku do tej pory specjalizowały się w modernizacjach i naprawach jednostek elektrycznych, wagonów pasażerskich i metra, tramwajów, autobusów szynowych i lokomotyw elektrycznych. PESA będzie miała 60 proc. udziałów w firmie; 40 pozostanie w rękach skarbu państwa i pracowników.

Tymczasem PESA przygotowuje się do największego w Europie przetargu na dostarczenie tramwajów. Warszawa chce zamówić w najbliższych latach aż 186 nowoczesnych, niskopodłogowych pojazdów, które m.in. zapewnią transport pasażerów na planowanej trasie do Tarchomina. - Spodziewamy się, że wkrótce władze stolicy rozpiszą przetarg, zwłaszcza że pierwotnie planowany był już wiosną. Jeśli uda nam się wygrać, będzie to nasze największe zamówienie. Ale jesteśmy do tego przygotowani - zapewnia Żurowski.

PESA dostarczyła też już pierwszy autobus szynowy, zamówiony przez koleje krajów Europy Zachodniej. Kursuje on już na trasie Lecce-Bari w południowych Włoszech. Pozostałe 22 szynobusy dotrą do tego kraju do końca przyszłego roku. PESA w lipcu podpisała też kontrakty na dostarczenie dwóch szynobusów dla województwa wielkopolskiego i pięciu dla opolskiego.

W tej chwili PESA zatrudnia 2600 pracowników w zakładach przy ul. Zygmunta Augusta.