Zbudowali w Dubaju, zbudują i u nas

Mikołaj Chrzan
27.03.2009 20:31
A A A
Wiadomo, kto wybuduje gdańską Baltic Arenę. Wczoraj prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił oficjalne wyniki przetargu, ale pewni szybkiego rozpoczęcia budowy możemy być dopiero za 10 dni, kiedy upłynie termin zgłaszania protestów.

Środa była szczęśliwym dniem dla budowniczych gdańskiego stadionu. Po otwarciu kopert okazało się, że cena zaoferowana przez konsorcjum polskich, niemieckich i austriackich firm (Hydrobudowa Polska, Hydrobudowa 9, Alpine Bau Deutschland, Alpine Bau i Alpine Construction Polska) zaoferowało cenę o niemal 80 mln niższą, niż wynikało z wcześniejszego kosztorysu. Konsorcjum za wybudowanie stadionu życzyło sobie bowiem 522 mln zł, a BIEG 2012 - miejska spółka odpowiedzialna za postawienie Baltic Areny - prognozował, że ten koszt może wynieść 598 mln zł. Pozostałych sześciu konkurentów złożyło droższe oferty (najbliżej zwycięskiej oferty było konsorcjum zmontowane przez Budimex Dromex - 575 mln zł, najdroższa była propozycja chińskich firm - 635 mln zł).

Jednak otwarcie kopert to nie wszystko. Przez 48 godz. komisja przetargowa sprawdzała, czy najtańsza oferta nie ma wad, które wykluczałyby ją z udziału w przetargu (kłopoty mógłby sprawić np. źle podpisany dokument).

Wczoraj prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił jednak, że jako najkorzystniejszą ofertę wybrano ofertę najtańszą.

- Komisja przetargowa nie stwierdziła w niej najmniejszych nawet uchybień - mówił Ryszard Trykosko, prezes spółki BIEG 2012.

Jakie firmy będą więc odpowiadać za powodzenie Euro 2012 w Gdańsku? Prezydent Gdańska opowiadał o Hydrobudowie jako firmie, która ma duże doświadczenie w Gdańsku, bo budowała m.in. Port Północny czy centrum handlowe Manhattan. Doszło w tym miejscu do pomyłki, bo prezydent mówił o gdańskiej Hydrobudowie SA, a przetarg wygrały tymczasem Hydrobudowa Polska SA i Hydrobudowa 9 (obie mają siedzibę w Wielkopolsce i nie mają nic wspólnego z gdańską spółką). Obie są kontrolowane przez giełdową spółkę PBG (także spod Poznania). Ale zwycięskie Hydrobudowy też mają spore doświadczenie, wybudowały m.in. wiele oczyszczalni ścieków (w Krakowie, Warszawie czy Włocławku).

Jednak największym aktywem grupy wydaje się jej zagraniczna część, koncern Alpine Bau, który był budowniczym słynnego stadionu Allianz Arena w Monachium. A to niejedyne atrakcyjne referencje, bo wywodząca się z Austrii grupa Alpine Bau wybudowała jeszcze stadion do krykieta w Dubaju (35 tys. miejsc, wartość - ok. 50 mln euro), a także dziesiątki innych projektów, takich jak wieżowce, drogi, tunele czy mosty i wiadukty.

Zanim jednak konsorcjum podpisze ze spółką BIEG 2012 ostateczną umowę, musi upłynąć 10 dni. Tyle czasu ma konsorcjum z drugą co do wielkości ceną (czyli Budimex Dromex) na oprotestowanie wyników. Wiadomo było, że pracownicy tej firmy zajmowali się wczoraj w siedzibie BIEG-u kserowaniem wszystkich dokumentów złożonych przez zwycięskie konsorcjum.

Prezydent Adamowicz apelował jednak publicznie, by firma nie składała protestów. Czy Budimex Dromex, który buduje m.in. halę sportowo-widowiskową na granicy Gdańska i Sopotu, posłucha, będzie wiadomo dopiero w momencie, gdy upłynie 10-dniowy termin.

Polecamy - Warszawa żałuje pieniędzy na Trasę W-Z?