Partnerzy serwisu:
Za racjonalny uznać należy pogląd, zgodnie z którym wielokrotne należyte wykonanie usługi, dostawy bądź roboty budowlanej danego rodzaju będzie świadczyć o posiadaniu przez wykonawcę wiedzy i doświadczenia.

Jedna usługa to za mało

Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje, że o udzielenie zamówienia publicznego mogą ubiegać się wykonawcy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie.* Nie chodzi przy tym o minimalne doświadczenie, lecz o wykazanie przez wykonawców posiadania doświadczenia w realizacji konkretnych zadań, jako pewnej umiejętności zdobytej i ugruntowanej w trakcie praktyki.

Wobec powyższego za co najmniej dyskusyjny uznać należy pogląd zgodnie z którym wykonawca, który wykonał zaledwie jedną usługę odpowiadającą cechom określonym przez zamawiającego w ramach opisu spełniania warunków udziału w postępowaniu, posiada ugruntowaną wiedzę i doświadczenie na poziomie gwarantującym należyte wykonanie zamówienia publicznego.

Za racjonalny uznać należy pogląd zgodnie z którym wielokrotne (a na pewno nie jednokrotne) należyte wykonanie usługi, dostawy bądź roboty budowlanej danego rodzaju będzie świadczyć o posiadaniu przez wykonawcę wiedzy i doświadczenia. Doświadczenie z zasady zdobywa się poprzez realizację czynności w oznaczonym zakresie - żądanie zatem co najmniej np. dwóch robót budowlanych uprzednio wykonanych jest wyznacznikiem posiadania w odpowiednim zakresie doświadczenia, co odróżnia doświadczenie od incydentalnie podjętej czynności, którą zdarzyło się komuś wykonać. Samo żądanie dwóch/trzech robót o odpowiednim zakresie nie stanowi zatem naruszenia zasady równego traktowania wykonawców (patrz: wyrok KIO z dnia 07 marca 2011 r. sygn. akt: KIO 353/11).

Doświadczenie zależne od warunków

Doświadczenie zawodowe w każdej dziedzinie zdobywa się przez wielokrotne wykonywanie, powtarzanie zamówień, gdzie za każdym razem mogą wystąpić odmienne realia, to jest odmienne okoliczności wpływające na bardziej czy mniej zakłócony przebieg realizacji zamówienia, przy uwzględnieniu okoliczności, że warunki rynku, na którym działają wykonawcy ulegają zmianom w czasie.

Przy jednym skutecznie wykonanym zamówieniu akurat mogą nie wystąpić wszystkie potencjalnie nie sprzyjające okoliczności do wykonania zamówienia, których w praktyce prowadzonej działalności jest szereg, takich jak: ekonomiczne, finansowe, kadrowe, organizacyjne, transportowe, pogodowe, gospodarcze, ubezpieczeniowe, wewnętrzne, zewnętrzne, makroekonomiczne i mikroekonomiczne. Wiadomym jest, że wykonawca funkcjonuje w otoczeniu szeregu elementów, zależnych bądź niezależnych, które umożliwiają bądź uniemożliwiają wykonanie prawidłowo zamówienia.**

Wobec powyższego uprawnionym jest stanowisko, iż doświadczenia zawodowego koniecznego dla realizacji zamówienia publicznego nie zdobywa się przy jednokrotnym wykonaniu zamówienia.

* Patrz art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych