Partnerzy serwisu:
Wykonawca wnosząc odwołanie do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych od rozstrzygnięcia przez zamawiającego protestu musi przestrzegać wymogów formalnych określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych. W przeciwnym razie odwołanie zostanie odrzucone a wykonawca nie będzie miał na gruncie Prawa zamówień publicznych dalszych możliwości dochodzenia swoich racji.

Dla ważności wnoszonego odwołania wykonawca musi w szczególności:

- dochować terminu określonego w art. 184 ust. 2 PZP - zgodnie z którym odwołanie wnosi się w terminie 5 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia protestu,

- wnieść wpis od odwołania - wysokość wpisu uzależniona jest od wartości zamówienia w którym wnoszone jest odwołanie. Wymogi formalne związane z wnoszeniem wpisu od odwołania określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu od odwołania oraz szczegółowych zasad rozliczania kosztów w postępowaniu odwoławczym (Dz. U. z 2006r. Nr 87 poz. 608),

- przekazać kopię wnoszonego do Prezesa UZP odwołania zamawiającemu.

Z powyższego katalogu wymogów formalnych, których dotrzymanie jest konieczne dla ważności odwołania, wykonawcy najczęściej nie przestrzegają wymogu dotyczącego przekazania kopii odwołania zamawiającemu.

Zapamiętaj!

Wnosząc odwołanie do Prezesa UZP należy jednocześnie jego kopię przekazać zamawiającemu.

Powyższy wymóg wynika z treści art. 184 ust. 2 Prawa zamówień publicznych. Wskazany przepis niesie ze sobą niestety swego rodzaju "pułapkę" w którą wpada szereg przedsiębiorców wnoszących odwołanie. Problem rodzi bowiem redakcja wskazanego przepisu zgodnie z którą odwołanie kierowane do Prezesa UZP wystarczy nadać w terminie określonych art. 184 ust. 2 na poczcie, natomiast kopię odwołania kierowaną do zamawiającego należy jednocześnie przekazać zamawiającemu. Tymczasem część wykonawców wnosząc odwołanie nadaje jego treść na poczcie (najczęściej w ostatnim dniu przewidzianym na jego wniesienie) jednocześnie nadając jego kopię do zamawiającego. Wówczas kopia odwołania dociera do zamawiającego po upływie terminu 5 dni od rozstrzygnięcia protestu i pomimo, że odwołanie kierowane do Prezesa UZP zostało wniesione w terminie, przesłanie jego kopii do zamawiającego z naruszeniem zasady wskazanej w art. 184 ust. 2 powoduje, że arbitrzy UZP muszą odrzucić odwołanie z przyczyn formalnych nie odnosząc się do merytorycznych zarzutów podniesionych w treści odwołania. Konieczność takiego postępowania potwierdzają również wyroki wydawane przez Sądy Okręgowe. Przykładowo warszawski Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 30 stycznia 2007r. sygn. akt VCA/117/2007 uznał, że odwołanie należy odrzucić gdyż jego kopia wpłynęła do zamawiającego po upływie 5 dniowego terminu na wniesienie odwołania. Fakt nadania kopii odwołania jednocześnie z oryginałem odwołania kierowanym do Prezesa UZP nie wypełnia w ocenie Sądu normy wyrażonej w art. 184 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Zapamiętaj!

W dniu nadania odwołania do Prezesa UZP należy jego kopię dostarczyć do zamawiającego.

Dla spełnienia wskazanego obowiązku wystarczającym będzie przesłanie kopii odwołania do zamawiającego za pomocą fax-u. Istotne jest bowiem aby zamawiający mógł zapoznać się z treścią odwołania przed upływem 5 dniowego terminu na jego wniesienie do Prezesa UZP.