Partnerzy serwisu:
Wykonawca składając protest musi wykazać, że gdyby zamawiający prawidłowo zastosował obowiązujące przepisy, wnoszący protest mógłby uzyskać zamówienie publiczne. Spełnienie wskazanego wymogu stanowi o istnieniu interesu prawnego po stronie wykonawcy wnoszącego protest na podjęte przez zamawiającego czynności i jest konieczne dla uznania złożonego protestu za podlegający rozpatrzeniu.

Ze względu na zmiany przepisów artykuł jest nieaktualny Sprawdź najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych

Istnienie interesu prawnego w praktyce

Celem jednoznacznego i precyzyjnego zobrazowania sytuacji, które odnoszą się do posiadania interesu prawnego przez wykonawcę wnoszącego protest posłużę się przykładową sytuacją w której stan faktyczny przedstawia się następująco;

W przetargu zostały złożone dwie oferty. Jedynym kryterium oceny złożonych ofert była cena realizacji przedmiotu zamówienia. Zamawiający w wyniku przeprowadzonej oceny wybrał ofertę najtańszą. Jednocześnie zamawiający uznał, że druga ze złożonych ofert podlega odrzuceniu, jako niezgodna z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

W przedstawionej sytuacji wykonawca, którego oferta została odrzucona zdecydował o wniesieniu protestu na czynność zamawiającego polegającą na odrzuceniu wniesionej oferty.

W przedstawionym stanie faktycznym dla ważności wniesionego protestu, w oparciu o normę zawartą w art. 179 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, wnoszący protest wykonawca musi wykazać swój interes prawny w domaganiu się zmiany decyzji zamawiającego o odrzuceniu wniesionej oferty. Dla ważności wniesionego protestu wykonawca musi wykazać nie tylko, że zamawiający naruszył przepisy odrzucając ofertę protestującego, ale jeszcze dodatkowo podnieść zarzuty wobec wybranego wykonawcy tj. znaleźć argumenty wpływające na odrzucenie wybranej oferty lub wykluczenie z udziału w przetargu wykonawcy który złożył wybraną ofertę.

W przeciwnym razie protestujący nie ma interesu prawnego, gdyż nawet uznanie wnoszonego protestu za zasadny, nie wpłynie na zmianę decyzji o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Sposób postępowania.

Jeżeli oferta została odrzucona nie wystarczy protestować tylko przeciwko samemu odrzuceniu. Należy jeszcze podnieść zarzuty wskazujące na niezgodności w wybranej przez zamawiającego ofercie. W przeciwnym razie zamawiający może uznać, że protestujący nie ma interesu prawnego w uzyskaniu zamówienia, a w konsekwencji odrzucić protest bez rozpatrywania podniesionych w jego treści zarzutów.

Konieczność podejmowania wyżej wskazanego sposobu działania potwierdza między innymi wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 30 maja 2008 r. (sygn. akt; KIO/UZP475/08).

Podstawa prawna: - ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz., 1655).