Magistrala rowerowa coraz bliżej. U nas prawie 200 km

Grzegorz Walczak
02.06.2012 , aktualizacja: 01.06.2012 19:39
A A A
Po wielu miesiącach przygotowań, budowa korytarza rowerowego łączącego pięć województw Polski wschodniej ma się wreszcie rozpocząć. Przetarg na promocję całego przedsięwzięcia wygrał świętokrzyski ROT.
- Wreszcie wyszliśmy z etapu planowania i to jako pierwsze województwo. Trwało to dwa i pół roku. Mamy studium wykonalności projektu, teraz czas na jego realizację - informuje Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim i prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach.

Wreszcie, bo budowa korytarza miała się rozpocząć w 2009 roku. Inwestycja rodziła się jednak w bólach. - I dalej się rodzi, bo wszystkie inne województwa, lubelskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, są na razie w tyle. A to projekt pięciu regionów - zauważa Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Bez względu na problemy innych, świętokrzyski odcinek trasy od Sielpi do Sandomierza ma powstać w terminie, czyli do 2015 roku. Będzie liczył 197 km długości.

Lada dzień ogłoszony zostanie przetarg na dokumentację techniczną. Prace budowlane mają się rozpocząć w 2013 roku. - Planujemy wyłonienie jednego konsorcjum na całe województwo. To powinno ułatwić prace - zaznacza Kowalczyk.

W ciągu dwóch miesięcy mają zostać podpisane porozumienia z gminami, przez których terytorium magistrala ma przebiegać. Do budowy nic nie dołożą. Będą musiały jednak trasy utrzymywać.

- Część ścieżek ma powstać od nowa, inne będą tworzone przy drogach publicznych, będziemy też wykorzystywać już istniejące drogi rowerowe - tłumaczy prezes ROT-u, które w tym tygodniu wygrało konkurs na promocje całego projektu. - Będziemy promować trasę, ale przede wszystkim modę na rowery w Polsce Wschodniej - dodaje Kowalczyk.

Kampania ma mieć swoją "twarz", pojawią się też spoty reklamowe w telewizji oraz reklama zewnętrzna. Budżet to 25 milionów złotych.

Budowa korytarza we wszystkich pięciu województwach kosztować będzie 50 mln euro. W świętokrzyskim na ten cel przeznaczone zostanie 23 mln zł.

Cała magistrala rowerowa będzie mieć w sumie długość ok. 2000 km. - Idea jest taka, aby móc w ten sposób przejechać ze świętokrzyskiego aż na Warmię i Mazury. A przy okazji zobaczyć urokliwe miejsca, a pewnie i zabytki, leżące w pobliżu - podkreśla Jarubas.

- Nasza część magistrali do 2015 roku powinna powstać. A inni? Za nich ręki sobie uciąć nie dam - kończy Kowalczyk.

Zobacz także
Ogłoszenia różne