Szwagier nie wygrał, czyli gdzie dwóch się bije

Jolanta Kowalewska
13.05.2009 , aktualizacja: 15.05.2009 11:51
A A A
Oprotestowany magistracki przetarg, który wygrał szwagier prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, został zawieszony. Komisja jeszcze raz będzie oceniać oferty. Czy zwycięży najdroższa i najgorzej oceniona?


W środę "Gazeta" poinformowała, że oferta szczecińskiej firmy Gift Serwis (należąca do szwagra prezydenta Szczecina), która uznana została za najlepszą, powinna zostać odrzucona jako niespełniająca warunków zamówienia.

Przetarg na gadżety. Szwagier miał za lekkoPrzetarg dotyczył dostaw materiałów promocyjnych - T-shirtów, czapeczek z daszkiem, pendrive'ów, kubków termicznych, parasolek, toreb z hasłem nowej marki miasta - Floating Garden (Pływające Ogrody). "Gazeta" poinformowała, że T-shirty Gift Serwis, które najbardziej podobały się komisji przetargowej nie spełniają warunków przetargu - mają gramaturę 155 g na metr kwadratowy tkaniny, podczas gdy magistrat życzył sobie, że produkt musi mieć minimum 160 g na metr kwadratowy tkaniny. To dzięki dobrym notom wystawionym przez członków komisji przetargowej torbom i koszulkom Gift Serwis, firma należąca do szwagra prezydenta wygrała postępowanie. Za zlecenie miała otrzymać 222 tys. zł.

Jednak inna szczecińska firma - Butterfly, która proponowała cenę o 28 tys. zł niższą i która przegrała zaledwie 0,15 punktu, złożyła protest. Zakwestionowała właśnie niewłaściwą wagę bawełny.

W środę magistracka komisja przetargowa uznała protest za słuszny. Przyznała, że waga koszulki Gift Serwis nie spełnia wymogów przetargu. W takiej sytuacji zamówienie powinna wygrać firma Butterfly, która zajęła drugie miejsce. Jednak też nie wygra. Protest złożyła bowiem także firma Gift Serwis, która zakwestionowała z kolei torby Butterfly, które również nie spełniają specyfikacji zamówienia - nie mają odpowiednich wymiarów, są za małe. Członkowie komisji przetargowej protest uznali.

Teraz obu firmom przysługuje prawo odwołania się do Urzędu Zamówień Publicznych.

- Przyjmujemy rozstrzygnięcie. Nie będziemy się odwoływać - deklaruje Maciej Borowy z Butterfly.

- Raczej nie będziemy się odwoływać - mówi Piotr Milewski z Gift Serwis.

Co dalej? Komisja przetargowa zbierze się ponownie i jeszcze raz oceni oferty. Ponieważ produkty firm Gift Serwis oraz Butterfly nie spełniają warunków zamówienia, ich oferty powinny zostać odrzucone. Na placu boju pozostanie zatem firma Autentic z Sokołowa Podlaskiego, która zaoferowała najwyższą cenę i której produkty zostały najgorzej ocenione.

- No cóż, można powiedzieć, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta - mówi Piotr Milewski. - Szkoda, że przetargu na materiały promocyjne Szczecina nie wygra firma szczecińska.

Zobacz także
Ogłoszenia różne