Partnerzy serwisu:
1 marca upłynął termin na złożenie prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych sprawozdania z udzielonych zamówień w 2013 r.

Pytanie

Jakie są sankcje za niezłożenie sprawozdania z udzielonych zamówień publicznych?

Odpowiedź

Przepisy nie przewidują sankcji za niewywiązanie się z obowiązku sporządzenia sprawozdania z udzielonych zamówień. Zaniechanie to mimo, iż jest naganne, to nie może być sankcjonowane ani przez prezesa UZP, ani przez inne organy kontrolne czy nadzorcze.

Obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania

Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, zamawiający sporządza roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach. Stosownie do art. 98 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, zamawiający jest zobowiązany przekazać roczne sprawozdanie prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych w terminie do 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Zamawiający przekazują zatem sprawozdania za poprzedni rok, nie później niż do 1 marca roku następnego.

Uwaga!

Przy kontroli udzielania zamówień np. przez Regionalną Izbę Obrachunkową czy Najwyższą Izbę Kontroli zaniechanie dopełnienia ustawowego obowiązku terminowego sporządzenia sprawozdania powinno być wykazane jako uchybienie zamawiającego i może zostać sporządzony stosowny wniosek o dopełnienie tego obowiązku w przyszłości.

Podstawa prawna: art. 98 ust. 1, ust. 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907)

www.portalzp.pl

  • Nowelizacja Prawa zamówień publicznych - ujednolicony tekst ustawy

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Uchwalona przez Sejm w dniu 14 marca 2014 r. ustawa wprowadza doniosłą zmianę dla wszystkich uczestników procesu udzielenia zamówienia publicznego.
  • W rocznym sprawozdaniu należy uwzględnić również zamówienia poniżej 14 000 euro

    Przetargi krok po kroku
    Andrzela Gawrońska-Baran
    Sprawozdanie z udzielonych zamówień publicznych powinno zawierać, oprócz zamówień, do których stosuje się ustawę Prawo zamówień publicznych, również m.in. te, których wartość nie przekraczała 14 000 euro.
  • Sąd Najwyższy o skutkach nieprawidłowego obliczenia podatku VAT

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    SN stanął na stanowisku, iż określenie w ofercie ceny brutto z uwzględnieniem nieprawidłowej stawki podatku od towarów i usług stanowi błąd w obliczeniu ceny, jeżeli brak jest ustawowych przesłanek wystąpienia omyłki.
  • Wyrok KIO: zmiana terminu uzupełniania dokumentów

    Zamówienia publiczne
    Zespół Ekspertów Kancelarii Zamówień Publicznych
    Czy w świetle obowiązujących przepisów zamawiający może dokonać przesunięcia terminu na uzupełnienie dokumentów w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu? W jakich okolicznościach i na jakich zasadach? KIO wydała wyrok w tej sprawie.