Partnerzy serwisu:
Przepisy stanowią jasno: liczy się faktyczna data wydania orzeczenia. Poznaj odpowiednie podstawy prawne.

Pytanie:

Prowadzimy przetarg nieograniczony w procedurze uproszczonej. Wpływa odwołanie na wybór oferty dwa dni przed upływem terminu związania ofertą. Bieg terminu zostaje zawieszony. Dwóch wykonawców sami z siebie przedłużyło mi termin związania ofertą, jeden nie. Uwzględniam odwołanie. KIO wysyła orzeczenie wyroku pocztą. Od jakiej daty powinnam liczyć odwieszenie biegu terminu związania ofertą?

Odpowiedź:

Istotna jest faktyczna data wydania orzeczenia.

Zgodnie z regulacją wynikającą z art. 182 ust. 6 ustawy Pzp w przypadku wniesienia odwołania po upływie terminu składania ofert bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu do czasu ogłoszenia przez Izbę orzeczenia. Chodzi tutaj o faktyczną datę wydania orzeczenia. W dniu wydania ogłoszenia orzeczenia ziszcza się przesłanka zakończenia zawieszenia terminu związania ofertą i termin ten biegnie dalej, dzieje się tak z mocy ustawy.

Krajowa Izba Odwoławcza po ogłoszeniu orzeczenia podaje ustne motywy rozstrzygnięcia, a nie całe uzasadnienie rozstrzygnięcia. Uzasadnienie jest natomiast sporządzane z urzędu w terminie trzech dni od ogłoszenia orzeczenia. W tym też terminie stronom, uczestnikom postępowania odwoławczego lub ich pełnomocnikom wysyła się odpisy orzeczenia wraz z uzasadnieniem.

Podstawa prawna

art. 182 ust. 6, art. 196 ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2013r. Poz. 907 z późn. zm.)

  • Wykluczenie z powodu nieprawdziwych informacji w ofercie

    Zamówienia publiczne
    Zbigniew Raczkiewicz
    26 września 2014 Sąd Unii Europejskiej (?Sąd?) wydał wyrok w połączonych sprawach T-91/12 i T-280/12. Dotyczył on niezwykle istotnej kwestii - wykluczenia oferenta z procedury udzielania zamówienia publicznego z powodu podania nieprawdziwych informacji.
    Zapisy Rozporządzenia Finansowego wskazują, jaka sankcja przewidziana jest w momencie podania nieprawdziwych informacji.
  • Kto może być pełnomocnikiem przed KIO?

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Ustawa Prawo zamówień publicznych nie reguluje kwestii pełnomocnictwa do reprezentowania wykonawców przed Krajową Izbą Odwoławczą.
  • Wyrok KIO: zmiana terminu uzupełniania dokumentów

    Zamówienia publiczne
    Zespół Ekspertów Kancelarii Zamówień Publicznych
    Czy w świetle obowiązujących przepisów zamawiający może dokonać przesunięcia terminu na uzupełnienie dokumentów w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu? W jakich okolicznościach i na jakich zasadach? KIO wydała wyrok w tej sprawie.
  • KIO o weryfikacji przynależności wykonawcy do grupy kapitałowej

    Zamówienia publiczne
    Maciej Maciejewski
    Czy brak w siwz żądania składania przez wykonawców informacji o przynależności do grupy kapitałowej zwalnia wykonawców ze złożenia takiego oświadczenia?
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem