Partnerzy serwisu:
Art. 24 ust.1 pkt.1 stanowi, że z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się: wykonawców, którzy w ciągu ostatnich 3 lat przed wszczęciem postępowania wyrządzili szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, a szkoda ta nie została dobrowolnie naprawiona do dnia wszczęcia postępowania, chyba, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności.?

Ze względu na zmiany przepisów artykuł jest nieaktualny Sprawdź najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych

Aby zatem wykluczyć wykonawcę w oparciu o cytowany artykuł muszą zaistnieć łącznie trzy przesłanki:

- wykonawca nie wykonał zamówienia lub wykonał je nienależycie

- wystąpiła szkoda po stronie zamawiającego,

- wyrządzenie szkody miało miejsce w ciągu ostatnich 3 lat

Stanowisko takie potwierdza Sąd Okręgowy w jednym ze swoich wyroków. sygn. akt II Ca 675/04.

Niewykonanie zamówienia publicznego ma miejsce wówczas, gdy świadczenie wykonawcy określone w umowie nie zostało w ogóle spełnione natomiast nienależyte wykonanie zamówienia publicznego, - gdy świadczenie nie zostało spełnione w terminie bądź w całości a także, gdy przedmiot zamówienia nie odpowiada treści zamówienia publicznego. Zachowanie należytej staranności podlega ocenie według miary staranności ogólnie wymaganej od dłużnika w stosunkach danego rodzaju.

Dokumentami, które mogą potwierdzać fakt niewykonania zamówienia publicznego lub wykonania go z nienależytej staranności mogą być: protokół odbioru robót z zastrzeżeniami, co do ich jakości, wezwanie do usunięcia istotnych wad dzieła, wezwanie do zapłaty kary umownej, uznanie roszczeń z tytułu rękojmi. Niezachowanie należytej staranności przy wykonywaniu wcześniejszych zamówień publicznych może być stwierdzone także wyrokiem, nie jest to jednak warunek konieczny.

Elementem istotnym, o którym jest mowa w przywoływanym przepisie jest pojęcie szkody. Szkoda to powstała wbrew woli poszkodowanego różnica pomiędzy obecnym stanem majątkowym a stanem, jaki zaistniałby gdyby nie nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Szkoda polega na stracie bądź na pozbawieniu poszkodowanego określonych korzyści. Wyrządzenie szkody w skutek niewykonania lub nienależytego wykonania wymaga udowodnienia. Nie jest wymagane orzeczenie sądu stwierdzające wyrządzenie szkody. Ciężar dowodu spoczywa na zamawiającym syg.UZP/ZO/0-475/05.