Partnerzy serwisu:
Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może złożyć ofertę w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego jeżeli spełnia warunki udziału określone przez zamawiającego.

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U.

z 2007 r. Nr 223 poz. 1655) w art. 22 ust. 1 stanowi, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:

1) posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;

2) posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny, a także dysponują osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;

3) znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia;

4) nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia.

Powyższe warunki muszą zostać spełnione bez względu na wartość zamówienia oraz tryb w jakim jest prowadzone dane postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Natomiast sposób potwierdzenia przez wykonawców ubiegających się o zamówienie faktu spełniania wskazanych warunków uzależniony jest od wartości zamówienia.

Definicję pojęcia "wykonawca", które zostało użyte w wyżej przytoczonym art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych znajdujemy w art. 2 pkt. 11 tej ustawy.

Wskazany przepis stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o wykonawcy należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Zasada.

Na podstawie art. 22 ust 1 w związku z art. 2 pkt. 11 ustawy Prawo zamówień publicznych,

o zamówienie publiczne mogą ubiegać się również osoby nie prowadzące działalności gospodarczej tj. osoby fizyczne. Jeżeli warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego będzie spełniać osoba będąca na emeryturze również nie ma żadnych formalnych przeszkód aby wzięła udział w przetargu i złożyła ofertę realizacji danego zamówienia.

Jeżeli do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przystąpi osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, zamawiający nie może od niej wymagać przedstawienia wpisu do rejestru osób prowadzących działalność. Fakt, że wykonawca będący osobą fizyczną nie jest wpisany do żadnego rejestru nie może stanowić podstawy do jego wykluczenia z udziału w przetargu oraz do odrzucenia złożonej oferty. Natomiast, jeżeli przepisy dotyczące przedmiotu zamówienia wymagają, aby wykonawca posiadał szczególne uprawnienia np. budowlane, koniecznym jest, aby osoba fizyczna do składanej oferty załączyła odpowiednie dokumenty potwierdzające fakt posiadania stosownych uprawnień.

Należy jednak podkreślić, że w zależności od przedmiotu zamówienia zamawiający określa każdorazowo warunki, jakie muszą zostać spełnione odnośnie wymogów zawartych w art. 22 ust. 1 pkt. 2 i pkt. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych. Przykładowo, jeżeli przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie skomplikowanego projektu budowlanego, który wymaga dysponowania kilkoma osobami do jego wykonania (specjaliści z różnych branż budowlanych), wówczas osoba fizyczna musi w składanej ofercie potwierdzić (poprzez złożone oświadczenia lub wymagane przez zamawiającego dokumenty), że dysponuje osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.

W przeciwnym przypadku zamawiający zobowiązany jest takiego wykonawcę wykluczyć z udziału w postępowaniu.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz., 1655).