Partnerzy serwisu:
Kierownik zamawiającego powołuje komisję do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8. Przy zamówieniach o niższej wartości nie ma obowiązku powoływania komisji. Każdy z członków mając na uwadze bezstronność i obiektywizm wykonywanych czynności jest zobowiązany złożyć oświadczenie z art.17. W tym celu najlepiej jest się posłużyć drukiem ZP 11.

Katalog przesłanek powodujących wyłączenie osób z prac komisji określa przywołany już art. 17 ustawy pzp. Czy zatem wykonawca, u którego pracowała osoba będąca członkiem komisji przetargowej powinien zostać wykluczony z przetargu z uwagi na wątpliwą bezstronność i obiektywizm przeprowadzanych czynności? Rzecz jasna, że nie. Wykluczeniu takiemu podlega członek komisji na podstawie art. 17 ust1. pkt.3. W postępowaniu na remont drogi ofertę złożył szwagier członka komisji przetargowej. Wobec powyższego członek komisji przetargowej podlega wyłączeniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 2 Pzp. Jeżeli w przetargu bierze udział wykonawca, u którego członek komisji przetargowej był 4 lata temu zatrudniony na podstawie umowy o pracę to osoba taka nie podlega wyłączeniu. Przepis mówi o 3 latach wstecz. I tu jedna ważna rzecz, jeżeli wykonawca, dla którego 2 lata temu na podstawie umowy o dzieło członek komisji przetargowej wykonywał pewne prace, wówczas członek komisji także nie podlega wyłączeniu. Przepis nie mówi nic o umowie o dzieło.

Najbardziej problematyczna przesłanka określona jest w pkt.4 czytamy tam, że członek komisji podlega wyłączeniu, jeżeli pozostaje z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości, co do bezstronności. Jeżeli np. wykonawca, u którego zatrudniony jest jako kierownik działu technicznego syn członka komisji przetargowej, ubiega się o udzielenie zamówienia na dostawę komputerów, lub sąsiad członka komisji przetargowej ubiega się o udzielenie zamówienia na remont szkoły to, co do zasady członkowie komisji nie podlegają wyłączeniu. Jeżeli jednak ich działania mogłaby budzić wątpliwości. Jeśli członek komisji uważa, że będzie bezstronny nie ma podstaw do wyłączenia go z prac komisji. Te przykłady pokazują jedną ważną zasadę- są sytuacje, w których sprawa wyłączenia zależy tak naprawdę od subiektywnej oceny członka komisji. Nie ma, bowiem wątpliwości, kiedy ofertę składa np. żona czy ojciec członka komisji. Ale bywają sytuacje jak te opisane, powyżej kiedy decyzję podejmuje suwerennie członek komisji.

  • Zasady działania i zakres odpowiedzialności komisji przetargowej

    Zamówienia publiczne
    Marcin Melon
    Komisja przetargowa jest zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego, powoływanym do oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz do badania i oceny ofert. Ale ostatecznie to nie komisja, a kierownik zamawiającego dokonuje wyboru wykonawcy.