Partnerzy serwisu:
Pięć podmiotów złożyło oferty w przetargu na generalnego wykonawcę bloku energetycznego w Koksowni Przyjaźń - ustalił portal wnp.pl. Wśród nich znajdują się m.in. konsorcja z udziałem PBG i Rafako oraz Mostostalu Warszawa, a także Energoinstal. Oferty można było składać do 26 września.

Ofertę złożył katowicki Energoinstal, co w niedawnej rozmowie z wnp.pl zapowiadał szef jego rady nadzorczej i główny udziałowiec, Stanisław Więcek. Czytaj:

Energoinstal liczy na kontrakt z Koksownią Przyjaźń

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, które wnp.pl przekazała rzecznik PBG, Kinga Banaszak-Filipiak, spółka złożyła ofertę wspólnie z Rafako, które będzie liderem w tym konsorcjum. Inwestycja w koksowni jest jedną z pierwszych, o którą PBG ubiega się z Rafako. Spółka z Raciborza najpóźniej do końca tego roku ma zostać włączona do grupy PBG.

Złożenie oferty potwierdził wnp.pl także rzecznik Mostostalu Warszawa, Marek Bryll. Partnerem Mostostalu w konsorcjum jest katowicka spółka Comax Budownictwo i Energetyka.

Bryll dodał, że wśród ofert złożonych w przetargu znajduje się jeszcze propozycja konsorcjum gliwickiego Piecoexportu i Zakładów Remontowych Energetyki Katowice oraz samodzielna oferta hiszpańskiej spółki Sener.

W ogłoszeniu przetargowym na stronie internetowej Koksowni Przyjaźń nie ujawniono specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dokumentacja była odpłatnie udostępniana potencjalnym oferentom. W maju, tuż po ogłoszeniu postępowania, Janusz Osmólski z biura przetargów koksowni informował wnp.pl, że parametry bloku energetycznego nie zostały dokładnie określone i ocenie będą podlegały poszczególne oferty złożone przez wykonawców.

Z wcześniejszych informacji, które uzyskaliśmy od wiarygodnej osoby z branży energetycznej, wynikało, że koksownia przymierza się do budowy bloku opalanego oczyszczonym gazem koksowniczym o mocy 60 MWe. Szacunkowy koszt takiej inwestycji wyniósłby ok. 240 mln zł.

Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej posiada już własną elektrociepłownię, którą oddano do użytku w 2007 r. Umożliwia ona zagospodarowanie nadmiaru oczyszczonego gazu koksowniczego i gazów resztkowych z instalacji suchego chłodzenia koksu z baterii koksowniczych. Wraz z istniejącymi turbogeneratorami daje maksymalną moc 42 MWe. Elektrociepłownia stanowi źródło pary technologicznej i energii elektrycznej na potrzeby własne zakładu.

Ostatnią dużą inwestycją w Koksowni Przyjaźń była modernizacja baterii koksowniczej nr 1, której rozpalenia dokonano na początku stycznia tego roku. Łączny koszt projektu wyniósł ok. 270 mln zł. Prezes koksowni, Edward Szlęk zapowiadał wówczas, że spółka ma zamiar skoncentrować się na przedsięwzięciach w samowystarczalność energetyczną.

Ponad 97,8 proc. udziałów w koksowni posiada Jastrzębska Spółka Węglowa.

Tomasz Elżbieciak