Niedźwiadek doczeka się stacji? ZTM ogłosił przetarg

osa
11.04.2012 08:00
A A A

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Garaż przesiadkowy na os. Niedźwiadek już gotowy, brakuje tylko stacji kolejowej, na której dałoby się przesiadać. Dopiero wczoraj Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na jej budowę.

W czteropoziomowy garaż na 365 aut, który jeszcze długo będzie stał pusty, ratusz utopił niemal 14 mln zł. Trzeba czekać na otwarcie stacji planowanej już w latach 70., gdy po przyłączeniu Ursusa do Warszawy powstały pierwsze bloki PRL-owskiego os. Niedźwiadek. Ostatnie opóźnienie spowodowały problemy z pozyskaniem działek potrzebnych do przesunięcia jednego z torów kolejowych. Część gruntów kompletowało miasto, a część - kolejarze.

Zwycięzca ogłoszonego wczoraj przetargu będzie mieć 16 miesięcy na budowę przejścia podziemnego pod czterema torami PKP i stacji kolejowej, którą urzędnicy nazywają "przystankiem osobowym". Po jej otwarciu - wygląda na to, że najwcześniej pod koniec 2013 r. - przejazd pociągiem z Niedźwiadka do centrum Warszawy wyniesie około kwadransa. Wtedy ZTM zamierza przeorganizować linie autobusowe w Ursusie.

A co z garażem, zanim powstanie stacja? Urzędnicy wspominali niedawno, że chcą go udostępnić mieszkańcom okolicznych bloków i uruchomić wahadłowe połączenie autobusem do istniejącej stacji w centrum Ursusa.

Przeczytaj także: Kolejna budowa spóźniona. Czy jakaś powstanie na czas?

Zobacz także