Twierdza Modlin na sprzedaż po raz ósmy. Cena 28 mln zł

Michał Wojtczuk
29.01.2013 08:00
A A A
Twierdza Modlin

Twierdza Modlin (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Agencja Mienia Wojskowego w lutym ogłosi przetarg na sprzedaż cytadeli w Modlinie. To już ósme podejście do tego przetargu. Agencja liczy, że tym razem uda się znaleźć nabywcę dzięki doprecyzowanym zaleceniom konserwatorskim, dopuszczającym m.in. wprowadzenie nowej zabudowy na miejscu nieistniejącej działobitni i części koszar obronnych

Agencja Mienia Wojskowego w lutym wystawi ją na sprzedaż. Już po raz ósmy. Czy tym razem znajdą się chętni?

- Mamy nadzieję, że zainteresowanie będzie większe dzięki nowym, doprecyzowanym zaleceniom konserwatorskim - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego. Konserwator dopuścił m.in. zmianę historycznych podziałów wnętrz budynku, niezbędnych, by budynek dostosować np. do przepisów przeciwpożarowych czy wymogów sanitarnych. Dopuszczono adaptację koszar obronnych wraz z poddaszami na cele użytkowe, do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych czy turystycznych. Wykluczono jednak adaptację całości koszar wyłącznie na cele mieszkaniowe. Możliwe będzie odtworzenie mostów przez fosę, a także wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów. Nowy właściciel twierdzy będzie mógł także - w porozumieniu z konserwatorem - zrealizować nową zabudowę w miejscu nieistniejących budowli historycznych (m.in.: działobitni, części koszar obronnych, a także cerkwi), pod warunkiem że będą one rekonstrukcją formy historycznej lub budowlami o współczesnej architekturze, ale zachowującymi gabaryty historycznych zabudowań.

XIX-wieczna twierdza, położona 5 kilometrów od lotniska w Modlinie, została po raz pierwszy wystawiona na sprzedaż w 2008 r. Wraz z 55 hektarami gruntu wyceniono ją na 220 mln zł. Chętnych nie było. Agencja ponawiała próby sprzedaży, po raz ostatni - w 2011 r. Cenę stopniowo obniżano, za ostatnim podejściem wynosiła już tylko 60 mln, przy czym kupujący dostałby 50-procentową bonifikatę ze względu na to, że jest to budynek zabytkowy. W najnowszym przetargu cena spadnie do 56 mln zł, czyli twierdzę będzie mógł kupić ktoś dysponujący już tylko 28 mln zł.

Niestety, mało prawdopodobne jest, że tym razem nabywca się znajdzie. Kwota, jaką trzeba wydać na zakup twierdzy, jest wielokrotnie mniejsza od pieniędzy, jakie trzeba by wydać na kosztowne jej remonty. Na dodatek drogi w utrzymaniu budynek pożerałby miliony także na etapie eksploatacji.

Zobacz także