Kolejna afera korupcyjna w wojsku. Zatrzymano 14 osób z Trójmiasta

Katarzyna Włodkowska
24.06.2014 16:00
A A A
Gdynia, Port Marynarki Wojennej

Gdynia, Port Marynarki Wojennej (Fot. Damian Kramski / AG)

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w poniedziałek 14 osób podejrzanych o ustawianie przetargów na naprawy i remonty jednostek Marynarki Wojennej. Szacuje się, że wartość zamówień publicznych objętych śledztwem przekracza milion złotych.

Do zatrzymań doszło w poniedziałek 23 czerwca. Żołnierze Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu, współdziałając z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, zatrzymali ośmiu żołnierzy z sześciu jednostek i instytucji wojskowych położonych w większości w Trójmieście oraz współdziałających z nimi sześciu cywilów zatrudnionych w firmach prywatnych.

- Wszyscy zatrzymani podejrzewani są o popełnienie przestępstw związanych z udzielaniem i realizowaniem zamówień publicznych - informuje ppłk Paweł Durka, rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.

Jak dodaje, dotychczasowe ustalenia wskazują, że zatrzymani żołnierze ustawiali przetargi i zakupy z wolnej ręki na naprawy i remonty jednostek pływających Marynarki Wojennej. Szacuje się, że wartość wszystkich zamówień przekracza milion złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Gdyni. Ze względu na dobro postępowania śledczy nie udzielają więcej informacji.

Afery korupcyjne w wojsku

W lutym br. Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Gdyni postawiła zarzuty siedmiu osobom - trzem żołnierzom i czterem cywilom - podejrzanym o ustawianie trzech przetargów na ochronę obiektów wojskowych w latach 2010-2013. Ich łączna wartość to 65 mln zł. Sprawa wyszła na jaw po aferach korupcyjnych związanych z ustawianiem przetargów na ochronę obiektów wojskowych w Malborku i Wejherowie. Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło w efekcie jej ujawnienia kontrolę dokumentacji przetargowej w innych jednostkach. W nocy z 14 na 15 lutego funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej przeszukiwali archiwum Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

Wykryto nieprawidłowości związane z zawarciem kontraktu z konsorcjum firmy Impel , która w październiku zeszłego roku wygrała przetarg na trzyletnie "wykonanie usług w zakresie ochrony osób i mienia świadczone przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne". Wszczęto śledztwo. Do pierwszych aresztowań - o czym informował portal trojmiasto.gazeta.pl - doszło 21 lutego br. PLAMY NA MUNDURZE - PRZECZYTAJ O KULISACH AFERY KORUPCYJNEJ W WOJSKU

Zobacz także