Przetarg na budowę pierwszego Park & Ride ogłoszony

akr
27.01.2015 09:00
A A A
Oświetlony, z monitoringiem, tablicą informującą, ile jest wolnych miejsc i za ile minut odjadą tramwaje - taki ma być pierwszy, szczeciński parking typu Park & Ride. Miasto ogłosiło przetarg na jego zaprojektowanie i zbudowanie.

Parking powstanie przy przystanku Lotnisko budowanej właśnie linii tramwajowej na prawobrzeże. Jest już tam zbudowana kładka, która umożliwi bezpieczne dojście z parkingu na perony przystanku.

To, jak ma wyglądać, opisane jest w Programie Funkcjonalno-Użytkowym załączonym do dokumentacji przetargowej. Wynika z niego, że parking ma pomieścić minimum 418 samochodów. Musi być oświetlony i wyposażony w monitoring podłączony do szczecińskiego systemu zarządzania ruchem. Nawierzchnię miejsc parkingowych mają stanowić ażurowe płyty.

Na ul. Hangarowej przed wjazdem na parking ma się znaleźć elektroniczna tablica informująca o liczbie wolnych miejsc (musi zatem powstać system zliczający pojazdy). Oprócz tego tablica ma pokazywać, za ile minut odjadą w kierunku centrum trzy najbliższe tramwaje. Parking ma być darmowy.

Miasto czeka na oferty do 10 lutego. Przetarg ma formułę "zaprojektuj i zbuduj", co wydłuża całe przedsięwzięcie, bo bardzo czasochłonne będzie przygotowanie dokumentacji i pozwoleń. Trzeba też przeprowadzić badania geotechniczne i wzmocnić podłoże pod częścią parkingu. Magistrat dał więc sporo czasu na zrealizowanie inwestycji - 16 miesięcy od podpisania umowy. To oznacza, że parking będzie gotowy pod koniec 2015 r. - kilka miesięcy po planowanym uruchomieniu nowej linii tramwajowej na prawobrzeże. Kryteria oceny ofert to w 80 proc. cena, a w 20 proc. okres rękojmi.

Parking przy lotnisku będzie pierwszym szczecińskim parkingiem typu Park & Ride. W założeniach ma stanowić zachętę dla jadących samochodami ze wschodnich peryferii Szczecina i spoza miasta. Liniami tramwajowymi dojedzie się z tego miejsca na Niebuszewo, Krzekowo, Gumieńce i Pomorzany.

Zobacz także