Inwestycje za 90 mln. UKW modernizuje Polonię

emi
10.08.2010 09:00
A A A
Cztery firmy przystąpiły do przetargu na budowę nowoczesnego Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW. Prace zaczną się najpóźniej za miesiąc i potrwają ponad dwa lata. Niedługo powstanie także nowa biblioteka.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zabiera się za modernizację obiektów dawnego BKS Polonia przy ul. Skłodowskiej-Curie. Dostał je od miasta, kiedy klub zbankrutował. - Powstaną wysokiej jakości obiekty sportowo-dydaktyczne, które będą konkurować z najlepszymi jednostkami w kraju i Europie. Skorzystają z nich nie tylko studenci, ale też mieszkańcy miasta - podkreśla Małgorzata Jendryczka z działu informacji i promocji uczelni.

Do przetargu zgłosiły się cztery polskie firmy: Mostostal, Budimex, ABM Solid i EBUD Przemysłówka. Na razie nastąpiło otwarcie kopert, ale komisja przetargowa nie wyłoniła jeszcze zwycięzcy. - Poznamy go jeszcze w tym miesiącu - mówi Jendryczka. - Prace budowlane rozpoczną się wczesną jesienią i potrwają maksymalnie 30 miesięcy.

Rozbudowane lub zmodernizowane zostaną wszystkie obiekty byłej Polonii: basen, i hale sportowe. Wartość projektu wyniesie około 30 mln zł, z czego 9 milionów to wkład własny uniwersytetu. Resztę stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Prace będą mogły ruszyć od razu bez przeszkód. Wszystkie nowe i zmodernizowane obiekty zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych - mówi Jendryczka.

UKW lada dzień rozpocznie także drugą wielką inwestycję: budowę Biblioteki Głównej, jaka stanie w okolicy bazyliki na terenie ogródków działkowych. Ma kosztować około 60 mln zł i być gotowa na przełomie 2012 i 2013 roku. Będą z niej korzystać nie tylko studenci, ale wszyscy chętni.