Wpisz słowa kluczowe w pole obok i
kliknij przycisk "Szukaj". Aby wyszukać całe wyrażenie używaj
cudzysłowia np. "przetarg na szkolenia".
Przetarg na bony towarowe?
17.10.2007
, aktualizacja: 24.01.2011 14:45
Zbliżający się koniec roku jest okresem, w którym szereg zamawiających zamierza dokonać zakupu bonów towarowych przeznaczonych dla zatrudnianych pracowników. Jednostki zobowiązane do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych wyboru wykonawcy, który sprzeda bony towarowe, muszą dokonać w wyniku przeprowadzenia procedur określonych w tej ustawie.
Ze względu na zmiany przepisów artykuł jest nieaktualny Sprawdź najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych
Jeżeli wartość zamówienia przekracza równowartości 14.000 optymalnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie procedury wyboru podmiotu, który dostarczy bony towarowe, w trybie przetargu nieograniczonego. Zamawiający może w tym trybie określić różne kryteria oceny ofert, co biorąc pod uwagę wymogi zawarte w ustawie z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 1993 r. Nr 47 poz. 211 z późn. zm.) ma bardzo istotne znaczenie.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym brzmieniem art. 15 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest między innymi utrudnianie dostępu do rynku poprzez:
1) | emitowanie oraz realizacja znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi, oferowanych poniżej ich wartości nominalnej, |
2) | emitowanie oraz realizacja znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi o cenie przewyższającej wartość nominalną znaku. |
- | termin ważności bonów, |
- | liczba placówek realizujących bony na trenie miasta, gminy, powiatu. |
Środki z funduszu socjalnego a obowiązek stosowania Prawa zamówień publicznych.
Część zamawiających podnosi w wątpliwość, czy w przypadku gdy zakup bonów opłacany jest ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych koniecznym jest ogłaszanie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Celem rozstrzygnięcia przedmiotowego zagadnienia należy odnieść się do przepisów zawartych w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70 poz. 335 z późn. zm.). Wskazana ustawa w art. 8 ust. 2 stanowi, że zasady przeznaczania środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z tegoż funduszu ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych utworzonego przez podmiot zobowiązany do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych podlegają przepisom tej ustawy jeżeli przeznaczone są na realizację dostaw, usług lub robót budowlanych .
W przypadku gdy środki pochodzące z odpisu określonego w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zostają przeznaczone na działalność socjalną związaną np. z:
udzielaniem pomocy finansowej uprawnionym pracownikom,
udzielaniem pożyczek,
dofinansowaniem różnych form wypoczynku pracowników,
czyli na wydatki nie będące usługą , dostawą lub robotą budowlaną do ich wydatkowania nie stosuje się procedur określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych..
Natomiast przeznaczenie środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych między innymi na zakup:
bonów towarowych,
paczek dla dzieci,
sprzętu sportowego,
skutkuje powstaniem obowiązku stosowania przepisów określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 1993 r. Nr 47 poz. 211 z późn. zm.),
ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70 poz. 335 z późn. zm.),
ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 164 poz. 1163 z późn. zm.).
-
Prawo zamówień publicznych -
Przetargi -
Przetargi -
Licytacje komornicze -
Kontakt z Działem Reklamy Komunikaty.pl -
Kontakt z redakcją - ul Czerska 8/10
- 00-732 Warszawa
- Redakcja