W Cieszynie testują "paczkomat na dokumenty". To namiastka urzędu czynnego przez całą dobę
Starostwo Powiatowe w Cieszynie kupiło automatyczne urządzenie do odbioru dowodów rejestracyjnych. Takie urządzenia działają już w innych polskich miastach.
Starostwo Powiatowe w Cieszynie kupiło automatyczne urządzenie do odbioru dowodów rejestracyjnych. Takie urządzenia działają już w innych polskich miastach.
W styczniu 2023 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą prawnej kwalifikacji orzeczeń wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Uznał, że orzeczenie komisji ustalające wysokość kosztów postępowania stanowi tytuł egzekucyjny i może być zaopatrzone w klauzulę wykonalności.
Zgodnie z judykaturą dotyczącą zamówień publicznych wykonawcy składający ofertę w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązani są do wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu przez cały czas od daty upływu terminu składania ofert co najmniej do dnia wyboru oferty najkorzystniejszej.
To na razie pilotaż, ale kolejne urzędy integrują swoje systemy z ePłatnościami. Ten system to duże udogodnienie dla petentów, wystarczy aplikacja mObywatel.
Czy wierzyciel, który złożył wniosek o egzekucję przeciwko osobie już nieżyjącej, musi pokryć koszty postępowania? Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego wyjaśnia tę kwestię i wskazuje, kiedy takie działanie może zostać uznane za "oczywiście niecelowe". To istotna informacja nie tylko dla wierzycieli, ale także dla komorników i sądów.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne. Zamawiający może ograniczyć dostęp do informacji zawiązanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego tylko w przypadkach określonych w ustawie.
Rekordzistką jest firma z Warszawy, której dług to ponad 13,5 mln. Wśród osób prywatnych w gronie dłużników przeważają mężczyźni. Kobiety mają mniejsze zaległości.
Sąd Najwyższy w uchwale z 25 października 2023 r. (sygn. III CZP 2/23) rozstrzygnął istotne zagadnienie dotyczące administracyjnych tytułów wykonawczych zabezpieczonych hipoteką przymusową. Kluczowym problemem było określenie, czy takie tytuły mogą uzyskać sądową klauzulę wykonalności w celu zaspokojenia zobowiązań podatkowych z nieruchomości obciążonych hipoteką w planie podziału sum uzyskanych z egzekucji sądowej.
Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych mają zastosowanie do umów o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym tylko wtedy, gdy wartość zamówienia na zarządzanie jest co najmniej równa progom unijnym, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy Pzp.
Kto formalnie nadaje klauzulę wykonalności orzeczeniu sądu administracyjnego? Odpowiedź na to pytanie została jednoznacznie rozstrzygnięta w orzecznictwie, a w szczególności w postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 czerwca 2022 r.
Na adres
wysłaliśmy prośbę o potwierdzenie chęci
otrzymywania alertów.
Prosimy o potwierdzenie w ciągu 24 godzin.