Jak przypomina ZUS, umowa o pracę, niezależnie od wieku studenta, jest umową, od której istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Pracownik podlega wtedy ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu. Obowiązkowa jest też składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Każda wpłata ma wpływ na wysokość emerytury
Pracodawca w ciągu 7 dni od rozpoczęcia umowy o pracę musi zgłosić nowo zatrudnionego pracownika do ZUS.
– O tym czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych i z jakim dniem nastąpiło to zgłoszenie, zawsze możemy sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS/eZUS. Jeśli takiego nie posiadamy, warto je założyć. Natomiast dzięki temu, że od naszej pracy odprowadzane są składki, zasilamy już konto w ZUS składkami, a w razie różnych zdarzeń losowych (np. choroba, ciąża, wypadek) możemy starać się o świadczenia z ubezpieczeń społecznych – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Przypomina, że każda wpłata na ubezpieczenie emerytalne czy rentowe będzie miała znaczenie przy wyliczaniu przyszłej emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy.
Umowa zlecenie jest bez składek
Najczęściej praca podejmowana przez studentów ma charakter typowo sezonowego zajęcia i wykonywana jest na umowę zlecenie. Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat, to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, to w sytuacji np. wypadku, choroby, opieki nad członkiem rodziny student nie ma możliwości korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Prawo do zwolnienia z opłacenia składek od umowy zlecenia przysługuje od momentu przyjęcia w poczet studentów do dnia, w którym: uczelnia skreśli daną osobę z listy studentów, osoba ta obroni pracę dyplomową, złoży ostatni wymagany planem studiów egzamin (jeśli studiuje na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym lub weterynarii) lub zaliczy ostatnią przewidzianą w planach studiów praktykę (jeśli studiuje farmację).
Ze zwolnienia z opłacania składek z umowy zlecenia nie skorzysta student, który taką umowę podpisze z pracodawcą, z którym ma umowę o pracę, albo podpiszę ją z innym pracodawcą, ale będzie wykonywał pracę na rzecz swojej "etatowej" firmy.
Jeśli osoba nie ma ukończonych 26 lat, a skończy studia lub przez jakiś czas nie ma statusu studenta (np. w czerwcu obroniła licencjat i od października rozpocznie uzupełniające studia magisterskie), to umowa zlecenie jest oskładkowana. Należy poinformować o ukończeniu studiów swojego zleceniodawcę. Musi on zgłosić taką osobę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
ZUS przypomina, że nie są studentami uczestnicy studiów doktoranckich oraz uczestnicy studiów podyplomowych, nawet jeśli mają mniej niż 26 lat.
Umowa o dzieło – zasady takie same dla wszystkich
Niezależnie od tego, czy jest się studentem czy nie, od umowy o dzieło nie płaci się żadnych składek. To oznacza, że ten okres jest nieskładkowy, czyli nic nie zapisuje się na koncie ubezpieczonego, a w sytuacji różnych zdarzeń losowych – nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego.
Natomiast jeśli student, zresztą jak każda inna osoba, wykonuje umowę o dzieło na rzecz firmy, w której pracuje na umowę o pracę, albo zawrze umowę o dzieło z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na jego rzecz, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy o dzieło wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także składki od wynagrodzenia pracowniczego.
-
Praca na wakacje. Jak mogą dorobić sobie uczniowie?
praca dla młodzieżyZbliża się koniec roku szkolnego, część uczniów wykorzystuje wakacje, by zarabiać. Przypominamy, jaką pracę może podjąć osoba poniżej 18. roku życia. -
Wakacyjna praca. 12 najlepszych zawodów na lato, zarobić można nawet 50 zł za godzinę
Komunikaty.plEksperci Personnel Service przygotowali zestawienie zawodów sezonowych, w których najłatwiej o pracę i w których można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. -
Szukasz pracy? Nie pisz wulgarnych komentarzy na Facebooku
Komunikaty.plNawet jeśli szukasz pracy tylko na wakacje, zadbaj o swoje media społecznościowe. Coraz więcej pracodawców sprawdza profile kandydatów online. Nie tylko pracodawcy, bo Stany Zjednoczone żądają od osób ubiegających się o wizę nieimigracyjną upublicznienia profilu. -
Duże dofinansowanie do nauki dla osób z niepełnosprawnościami. Komu się należy?
edukacjaJesteś osobą z niepełnosprawnością? Możesz otrzymać dofinansowanie do nauki i szkoleń. Sprawdź, jak uzyskać wsparcie.