Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Turecka inflacja - skutki pewnego eksperymentu prezydenta Erdogana

inflacja

Prezydent Turcji żąda od szefów banku centralnego, by realizowali dwa sprzeczne cele: obniżali stopy procentowe i stabilizowali lirę. Uważa wysokie stopy za "matkę i ojca wszelkiego zła". Twierdzi, że są przyczyną inflacji, a ich obniżenie ustabilizuje ceny i wzmocni wzrost.

Prawo wyboru komornika sądowego

komornik

Wierzyciel, dokonując wyboru komornika, składa wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji pisemne oświadczenie, że korzysta z prawa wyboru komornika.

Państwo sięgnie jeszcze głębiej do kieszeni przedsiębiorców. Będą wyższe składki ZUS

podwyżki

Z wysokiego "c" zaczyna urzędowanie powołana w ubiegłym miesiącu minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zamierza podnieść składki dla mikroprzedsiębiorców aż o ponad 187 zł miesięcznie. Eksperci nie kryją zaskoczenia. Takiej podwyżki jeszcze nie było.

Analiza kosztorysów ofertowych w trybie podstawowym

zamawiający

W trybie podstawowym bez negocjacji nie można pominąć etapu sprawdzania wszystkich kosztorysów ofertowych, jakie złożyli wykonawcy, jeżeli z zapisów SWZ wynika, że stanowią one część oferty. W świetle ustawy Pzp korekta omyłek rachunkowych jest obowiązkiem zamawiającego.

Fatalne dane ze sklepów. W kwietniu było drożej o 21,8 proc. Szczyt przed nami. Kiedy?

podwyżki

Olej jest droższy o 54,9 proc. niż w kwietniu 2021 r. Masło aż o 51,2 proc. Drób zdrożał o 45 proc. Ale w górę idzie właściwie wszystko: pieczywo, jedzenie dla psów i kotów czy chemia gospodarcza. Prawdziwy szok jednak nastąpi, gdy rząd zdejmie tarcze antyinflacyjne.

Morawiecki kusi Polaków nowymi obligacjami. Ale i tak nie wynagrodzą szalejącej drożyzny

inflacja

Przez rekordową inflację oszczędności Polaków mocno tracą na wartości. Banki nieśmiało zaczynają podnosić oprocentowanie, ale to wciąż za mało, żeby zrekompensować straty. Do gry wchodzi rząd.

"Czarny chleb" bez czarnej kawy sposobem na życie

Na początku w domowym piekarniku upiekł sto chlebów, dla znajomych. Piekł trzy dni. Teraz ma dwie piekarnie, młyn i z pięcioma pracownikami miesięcznie robi ponad siedem tysięcy bochenków. Jacek Polewski - piekarz z poznańskiej piekarni "Czarny chleb" mówi, że ma pracę, którą lubi, a pieniądze są tego skutkiem ubocznym.

Spór z pracodawcą. Kiedy możemy iść do sądu pracy

mój biznes

Nie jesteś w stanie polubownie rozstrzygnąć sporu z pracodawcą? Możesz dochodzić swoich praw w sądzie pracy.

Czy art. 128 ustawy Pzp obowiązuje w procedurach krajowych?

zamawiający

Artykuł 128 ustawy Pzp należy stosować także w procedurach krajowych tj. do zamówień poniżej progów unijnych.

Poland Business Run. O co właściwie (się) tu biega

biznes

Firma wystawia drużynę złożoną z pięciu biegaczy, każdy ma do przebiegnięcia 4 km. Można rywalizować "w realu", podczas zawodów w Krakowie, albo wirtualnie, samemu opracowując etrasę. Poland Business Run to impreza inna niż wszystkie.