W 2024 r. do "Rejestru zaświadczeń lekarskich" wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnienia przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych.
– Wśród tych zaświadczeń lekarskich są też takie, które zostały opatrzone kodem literowym C, oznaczającym niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu. Dodajmy, że wypełnienie przez lekarza odpowiedniego pola formularza eZLA jest obowiązkowe. Otrzymanie zwolnienia z kodem C skutkuje niewypłaceniem świadczenia chorobowego za pierwsze 5 dni niezdolności do pracy – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Ile jest zwolnień lekarskich z kodem C?
W 2024 r. zwolnień lekarskich opatrzonych kodem C było 9,5 tys. To wzrost o blisko 45 proc. w porównaniu do 2023 r., kiedy takich zaświadczeń było 6,6 tys.
– Analizując wzrost liczby zaświadczeń z kodem C, należy zwrócić uwagę na niewielką liczebność tych zaświadczeń i dynamikę z lat poprzednich. W 2019 r. wystawionych zostało 12,3 tys. takich zaświadczeń. Zatem w 2024 r. w stosunku do 2019 r. nastąpił spadek o 23 proc. A w liczbie wszystkich zaświadczeń lekarskich wystawionych w 2024 r. z tytułu choroby własnej ubezpieczonym w ZUS (22 156 tys. zaświadczeń) zaświadczenia z kodem C stanowiły 0,04 proc. – mówi Beata Kopczyńska.
Ponad 75 proc. zaświadczeń lekarskich z kodem C wystawiono mężczyznom. Największy odsetek, bo aż 62,8 proc., to były zaświadczenia dla osób pomiędzy 30. a 49. rokiem życia. Najczęściej takie zaświadczenia wystawiano mężczyznom w wieku pomiędzy 40. a 44. rokiem życia (19,5 proc.), natomiast w przypadku kobiet ten wiek jest niższy – 30-34 lata (20,3 proc.).
Zaświadczenia z kodem C wystawiono w 2024 roku na 99,6 tys. dni niezdolności do pracy, w 2023 roku było to 66,3 tys. dni. W minionym roku najwięcej, bo około 3 tys. z 9,5 tys. zwolnień z kodem C, lekarze wystawili na okres od 1 do 5 dni. Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego z kodem C to 10,49 dnia i była krótsza o pół dnia w porównaniu do 2023 roku. Aż 75 proc. zaświadczeń lekarze wystawili mężczyznom.
Na co chorują osoby nadużywające alkoholu?
Jak wynika z danych ZUS, chorobami związanymi z nadużywaniem alkoholu są zaburzenia psychiczne, marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Równie często spotykane są problemy związane z układem krążenia, takie jak powiększenie i niewydolność serca (stłuszczenie mięśnia sercowego) czy też z układem oddechowym (obniżona odporność na zakażenia wirusowe), np. zapalenie płuc.
Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie wystawia je już wyłącznie w formie elektronicznej. Pracodawca na udostępnionym mu elektronicznym zwolnieniu lekarskim nie znajdzie numeru statystycznego choroby. Widoczne są na nim: dane płatnika składek (zwykle zakładu pracy), dane osoby ubezpieczonej (pacjenta), okres choroby, zalecenia lekarza (czy pacjent może chodzić, czy też nie). Jest tam także informacja, czy zwolnienie lekarskie jest spowodowane chorobą pacjenta, czy też koniecznością zajęcia się chorym członkiem rodziny. Jest tam także wspomniany już kod literowy.
-
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w kwietniu 5,2 proc. Niższe bezrobocie mają tylko Czechy
bezrobocieStopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 proc. i była o 0,1 pkt proc. niższa niż przed miesiącem - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. -
Rynek pracy w Wielkopolsce. Tutaj jest najniższe bezrobocie w kraju, będzie wsparcie dla "srebrnej gospodarki"
rynek pracyStopa bezrobocia w województwie wielkopolskim to zaledwie 3,1 proc., jest najniższa w Polsce. Kto ma tutaj szansę na pracę? -
Osoby LGBTQ+ najtrudniej zaakceptować nam jako polityków
pracaCzerwiec od wielu lat kojarzony z Miesiącem Dumy LGBTQ+, czyli tzw. Pride Month. Na całym świecie, także w Polsce, odbywają się w tym czasie marsze równości. Okazuje się, że nadal miewamy problemy z zaakceptowaniem różnorodności seksualnej w pracy.