Partnerzy serwisu:
Wniesienie skargi do sądu okręgowego na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy o wykonanie zamówienia publicznego.

Zgodnie z art. 577 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) w przypadku wniesienia przez wykonawcę odwołania zamawiający nie może zawrzeć umowy o wykonanie zamówienia publicznego do czasu ogłoszenia przez Krajową Izbę Odwoławczą wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze. 

Wyrok KIO a zawarcie umowy: czy skarga do sądu coś zmienia?

Ustawa Prawo zamówień publicznych nie ogranicza jednak prawa do podpisania umowy o wykonanie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy wykonawca wniesie skargę do sądu na wyrok wydany przez skład orzekający KIO. 

Twierdzenie, że wniesienie skargi do sądu powoduje, iż wydany przez KIO wyrok jest nieprawomocny i jako taki nie podlega wykonaniu przez zamawiającego do czasu rozstrzygnięcia skargi, nie zasługuje na uwzględnienie. 

Z chwilą ogłoszenia przez KIO orzeczenia kończącego postępowanie odwoławcze, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, następuje zakończenie okresu standstill, a tym samym przestaje obowiązywać zakaz zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, o którym mowa w art. 577.

Wniesienie skargi do sądu okręgowego na orzeczenie KIO nie uchyla możliwości zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego nie tamuje zaś rozpoznania skargi.  

W konsekwencji ogłoszenie wyroku KIO otwiera możliwość zawarcia umowy o wykonanie zamówienia publicznego, a jednocześnie jej zawarcie nie wstrzymuje rozpoznania skargi na orzeczenie KIO. 

W sytuacji gdy sąd, odmiennie niż KIO, stwierdzi naruszenie przez zamawiającego przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, uchylając wyrok KIO i uwzględniając odwołanie, jego kompetencje ograniczają się wyłącznie do stwierdzenia zaistniałego naruszenia. Zawarcie umowy po upływie okresu standstill należy bowiem uznać za okoliczność dopuszczoną w ustawie Pzp. W konsekwencji  orzeczenie sądu może stanowić podstawę do dochodzenia przez odwołującego (wykonawcę, który wniósł skargę) odszkodowania na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego.