Pytanie
Zamawiający prowadzi postępowanie krajowe w trybie podstawowym bez negocjacji na dostawę wózka widłowego.
Wykonawca miał załączyć do oferty oświadczenie własne, potwierdzające zgodność oferowanego przedmiotu zamówienia z wymaganiami określonymi w SWZ.
Oświadczenie miało przyjąć formę tabeli:
• Kolumna A – wymagane przez zamawiającego parametry,
• Kolumna B – parametry oferowane przez wykonawcę.
W jednym z wierszy znajdował się parametr dotyczący zasilania wózka: Wykonawca może zaoferować napęd benzyna + gaz LPG lub diesel + gaz LPG.
Wykonawca w kolumnie B wpisał: "Diesel".
Na dole tabeli znajdowała się informacja, że brak zgodności z wymaganiami technicznymi zamawiającego lub brak wypełnienia którejkolwiek pozycji skutkuje odrzuceniem oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
Podczas weryfikacji oferty zamawiający sprawdził kartę katalogową producenta wózków oferowanych przez wykonawcę i ustalił, że nie oferuje on wózków z podwójnym napędem diesel + LPG, lecz jedynie wózki diesel lub benzyna + LPG.
Czy w takiej sytuacji zamawiający powinien:
1. Odrzucić ofertę jako niezgodną z wymaganiami SWZ na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp?
2. Wystąpić do wykonawcy o wyjaśnienia, czy nie popełnił błędu w tabeli?
3. Uznać to za omyłkę i poprawić wpis w tabeli na "diesel + LPG"?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "USTRONIE" w Radomiu ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie remontu ścianek i daszków przy wejściach do klatek schodowych
Ogłoszenie premium 14 dni do końca27.05.2025
RADOM, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółęk Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie dolumentacji technicznej oraz budowę dźqigu
Ogłoszenie premium 0 dni do końca12.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Oferta podlega odrzuceniu jako niezgodna z wymaganiami SWZ.
Wyjaśnienie
Zamawiający jednoznacznie określił w SWZ, że napęd wózka widłowego musi spełniać wymóg: benzyna + gaz LPG albo diesel + gaz LPG.
Wykonawca zaoferował napęd "diesel", co oznacza, że nie spełnia jednego z wymaganych wariantów.
Dokonanie poprawki w tabeli jako "innej omyłki" byłoby niezgodne z zapisami SWZ, ponieważ skutkowałoby modyfikacją treści oferty, a nie jedynie poprawieniem omyłki rachunkowej czy oczywistego błędu pisarskiego.
Jednocześnie wystąpienie do wykonawcy o wyjaśnienia jest zbędne, ponieważ treść oferty jest jednoznaczna – wykonawca podał parametr "diesel", który nie spełnia wymogów zamawiającego.
Podstawa prawna
Art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
Agnieszka Gwóźdź-Kuzior – Naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych oraz były Zastępca Naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów instytucji zamawiającej, posiada tytuł radcy prawnego
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Pzp: szczegółowe zasady publikacji zmian w SWZ na stronie internetowej
specyfikacja warunków zamówieniaZgodnie z art. 137 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, w przypadku gdy zmiana treści Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) prowadzi do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, zamawiający przekazuje Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy Pzp. -
SWZ - czy wykonawca może zaproponować sprzęt o lepszych parametrach niż w ofercie?
Przetargi krok po kroku -
Nazwy producenta nie można uzupełniać po terminie składania ofert
Zamówienia publiczneW przypadku gdy zamawiający wymaga w treści specyfikacji warunków zamówienia, aby wykonawcy w ofertach przetargowych wskazali nazwę producenta podzespołów składających się na oferowane urządzenie, nie jest możliwe uzupełnienie brakującej w tym zakresie informacji. -
Unieważnienie wyboru oferty a ponowna jej ocena - czy zamawiający może ją uwzględnić w badaniu?
ocena ofert