Partnerzy serwisu:
Przepisy zawarte w ustawie Prawo zamówień publicznych nie dają zamawiającemu podstaw do określania szczególnych wymogów dotyczących treści referencji załączanych przez wykonawców do składanych ofert przetargowych.

Powszechną praktyką związaną z udzielaniem zamówień publicznych jest żądanie od wykonawców aby na potwierdzenie posiadanego doświadczenia przedkładali referencje potwierdzające należyte wykonanie poprzednio zrealizowanych zamówień.

Uprawnienie zamawiającego do żądania od wykonawców przedstawienia w składanych ofertach referencji wynika z § 1 ust. 2 pkt. 1 i pkt. 2 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2006 r. Nr 87 poz. 605).

Wskazane przepisy stanowią, że wykonawcy w celu potwierdzenia posiadania doświadczenia przedstawiają wykaz wykonanych w okresie ostatnich trzech lat dostaw lub usług (a w przypadku robót budowlanych w okresie ostatnich 5 lat), z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców oraz załączeniem dokumentów potwierdzających, że wykazane dostawy, usługi lub roboty budowlane zostały wykonane należycie.

Tymczasem w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia przekazywanej wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający niejednokrotnie zawierają wymogi określające katalog informacji jakie muszą zawierać załączane przez wykonawców do składanych ofert referencje. Poprzez zapisy specyfikacji stawiane są wymagania aby w treści referencji znajdowały się informacje określające np.: wartość zamówienia którego dotyczy referencja, termin jego wykonania oraz szczegółowe określenie przedmiotu zrealizowanego zamówienia.

Biorąc pod uwagę wyżej wskazane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów wskazać należy, iż uprawnia ono zamawiającego jedynie do żądania referencji w celu potwierdzenia należytego wykonania zamówienia. Wszelkie niezbędne informacje powinny natomiast zostać zawarte w wykazie, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt. 1 i 2 wskazanego rozporządzenia.

Wykaz jest formą oświadczenia wykonawcy, za które ponosi on określoną prawem odpowiedzialność w przypadku, gdy jest ono nieprawdziwe. Nie ma zatem podstaw do żądania od wykonawców aby przedstawiali referencje zawierające w swojej treści te same dane, które muszą być zamieszczone w wykazie dotychczas realizowanych zamówień

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2006 r. Nr 87 poz. 605),

- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655).