Partnerzy serwisu:
Wykonawca wnosząc do Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od niezgodnej z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielnie zamówienia lub czynności zaniechanej przez zamawiającego zobowiązany jest wnieść wpis w wymaganej wysokości. Wysokość wpisu uzależniona jest od rodzaju oraz wartości szacunkowej zamówienia publicznego, którego dotyczy odwołanie.

Jak ustalić wysokość wpisu

W dniu 15 marca 2010 r. Prezes Rady Ministrów podpisał rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2010 r. Nr 41 poz. 238). Nowe wysokości wpisu określone wskazanym rozporządzeniem przedstawia poniższe zestawienie:

Wyżej wskazane kwoty wpisu należy wpłacać na rachunek bankowy Urzędu Zamówień Publicznych, podany na stronach internetowych Urzędu: www.uzp.gov.pl

Wykonawca wnosząc odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej nie ma innej możliwości wpłacenia wymaganej kwoty wpisu niż wpłata na wskazany przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych rachunek bankowy. Wpłaty w gotówce oraz np. w formie gwarancji bankowych czy ubezpieczeniowych są niemożliwe.

Dodatkowo należy podkreślić, że jeżeli wpis w wymaganej wysokości nie zostanie wpłacony odwołanie zostanie zwrócone wykonawcy bez rozpoznania co do istoty sprawy.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2010 r. Nr 41 poz. 238).

- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.).